Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail ve Ukrayna’ya yardım konusunda ifade verirken protesto edildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Ukrayna’ya yardım da dahil olmak üzere 106 milyar dolarlık ulusal güvenlik fonu talebiyle ilgili Senato Ödenek Komitesi’nde ifade verirken, savaş karşıtları tarafından kırmızı ellerle protesto edildi. Polis 12 kişiyi gözaltına aldı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları bu kez ABD Senatosu’nda protesto edildi. Senato Ödenek Komitesi’nde İsrail ve Ukrayna’ya yapılacak yardımlarla ilgili ifade vermek üzere Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte hazır bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, elleri kırmızıya boyalı savaş karşıtı aktivistler tarafından protesto edildi.

Blinken’in konuşması sırasında göstericiler kırmızı boyalı ellerini kaldırarak “Gazzeli çocukları kurtarın” sloganını attılar. Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısı yapan protestocular defalarca “Ateşkes derhal” diye bağırdı. Bir gösterici “Gazze kuşatmasına hayır” yazılı pankart açtı.

Blinken protesto nedeniyle konuşmasına devam edemezken, protesto nedeniyle toplantı birkaç kez ertelendi. Kongre polisi müdahale ederek göstericileri salondan uzaklaştırırken, 12 kişi gözaltına alındı.

Blinken ve Austin, ABD’nin İsrail ve Ukrayna’ya yardımı da içeren 106 milyar dolarlık bir ulusal güvenlik fonu talebi hakkında söz vermek için toplantıya katıldı. Fonun yaklaşık 15 milyar doları İsrail’in Filistin’e yönelik askeri operasyonlarına tahsis edilecek.

“Hepimiz sivillerin yaşamının korunmasına kararlıyız.”

Blinken, konuşmasının sonunda protestocuları takdir ederek, “Hepimiz sivillerin hayatının korunması konusunda kararlıyız. Konuştuğumuz kadarıyla yaşanan acıları hepimiz biliyoruz, bunun sona ermesini sağlamakta hepimiz kararlıyız” dedi. ABD’nin müttefiklerinin yanında durmasının zorunlu olduğunu ekledi. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu