Ekonomi

ABD’de mevcut konut satışları düştü, medyan fiyat Mart ayı rekorunu kırdı

ABD konut piyasasında, yükselen faiz oranları ve artan konut fiyatlarının alıcı faaliyetlerini sınırlaması nedeniyle mevcut konut satışları Mart ayında düşüş yaşadı. National Association of Realtors’a göre satışlar %4,3 oranında azalarak mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,19 milyon adede geriledi ve ekonomistlerin 4,20 milyon adetlik tahminlerinin biraz altında kaldı.

ABD konut satışlarının önemli bir bölümünü oluşturan yeniden konut satışlarındaki düşüş, yoğun nüfuslu Güney, Orta Batı ve Batı’da hissedilirken, Kuzeydoğu’da Kasım ayından bu yana ilk kez satışlarda artış görüldü. Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarında %3,7’lik bir düşüş görüldü.

NAR’ın baş ekonomisti Lawrence Yun, konut satışlarının en düşük noktalarından toparlanmasına rağmen, önemli değişiklikler görmeyen faiz oranları nedeniyle engellendiğini belirtti. Freddie Mac verilerine göre 30 yıllık sabit faizli ipoteğin ortalama oranı %7’ye yaklaşıyor. Bu durum, güçlü işgücü piyasası raporları ve devam eden enflasyon nedeniyle Federal Rezerv’in bu yıl bir faiz indirimini ertelemesine yol açabilir ve bazı ekonomistler 2024’te borçlanma maliyetlerinde bir indirime şüpheyle yaklaşıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde enflasyonla mücadele için faiz oranlarının uzun bir süre daha yüksek kalması gerekebileceğini belirtmişti. Mart 2022’den bu yana gösterge gecelik faiz oranını 525 baz puan artıran Fed, Temmuz ayından bu yana politika faizini %5,25 ile %5,50 arasında tutuyor.

Konut envanteri Mart ayında %4,7’lik bir artışla 1,11 milyon adede ulaşarak bir önceki yıla göre %14,4’lük önemli bir artış kaydetmiştir. Bununla birlikte, stok seviyeleri hala pandemi öncesi mevcut yaklaşık 2 milyon ünitenin altında. Veriler ayrıca Mart ayında müstakil konut başlangıçlarında bir düşüş olduğunu ve gelecekteki inşaat izinlerinin son beş ayın en düşük seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Arzdaki artışa rağmen, mevcut konutların medyan fiyatı bir önceki yıla göre %4,8 artarak 393.500 $’a yükseldi ve Mart ayı için bir rekor kırdı. Fiyat artışları dört bölgede de kaydedildi. Bir Fannie Mae raporu, ilk çeyrekte konut fiyatlarının yıllık bazda %7,4 arttığını gösterdi.

Evler Mart ayında ortalama 33 gün piyasada kalırken, bu süre bir önceki yıl 29 gündü. İlk kez konut satın alanlar satışların %32’sini oluşturdu; bu oran geçen yıla göre artış gösterse de hala sağlam bir konut piyasasının göstergesi olarak kabul edilen %40’ın altında. Nakit satışlar işlemlerin %28’ini oluştururken, hacizler de dahil olmak üzere sıkıntılı satışlar toplamın %2’sinde kaldı ve bir önceki yılın rakamlarıyla tutarlı oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu