Haber

Almanya, İsviçre’den Leopard 2 tankı satın almak istiyor

Almanya’nın daha önce İsviçre’ye sattığı Leopard 2 ana muharebe tanklarını satın almak istediği aktarılıyor.

Alman basınında yer alan habere göre İsviçre Savunma Bakanlığı Sözcüsü Renato Kalbermatten, Almanya’nın Leopard 2 tankı almak istediği yönünde bir talep olduğunu belirtti.

Kalbermatten, İsviçre’de 230 Leopard 2 tankının bulunduğunu, bunların 134’ünün “görevde”, 96’sının ise geçici olarak kullanım dışı olduğunu belirtti.

Almanya’nın kaç adet tank almak istediği konusunda bilgi vermeyen Kalbermatten, İsviçre yasalarının hizmet dışı bırakılan araçların satışına izin verdiğini belirtti.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Arne Collatz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında İsviçre’ye böyle bir talebin gönderildiğini doğrulayarak, İsviçre’nin filosundaki hizmet dışı bırakılan tankları satmayı düşünmesi durumunda memnuniyet duyacağını belirtti.

Sayı ile ilgili konuların konuşulmadığını belirten Collatz, konuşmaya konu olan Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini vurguladı.

“Alman ordusu, bu tankların Ukrayna’ya teslim edilmeyeceğini İsviçre’ye nasıl somut olarak garanti edebilir?” Collatz sordu. “Mevcut ve kanıtlanmış sözleşme düzenlemeleri var.” cevap verdi.

Neuer Züricher Zeitung gazetesinin haberinde, İsviçre’nin tankları doğrudan Alman devletine değil, tankları üreten Rheinmetall şirketine satabileceği belirtildi.

Haberde, Ukrayna’ya Leopard tankları tedarik eden AB ülkelerinin stoklarındaki boşlukların doldurulabilmesi için Rheinmetall’in bu tankları Avrupa’daki ihtiyaç sahibi ülkelere satabileceğinden bahsedildi.

İsviçre Savunma Bakanlığı’nın sınırlı sayıdaki ana muharebe tanklarından vazgeçmesinin “prensipte mümkün” olduğuna işaret edilerek, bunun için meclis onayının gerekli olduğu vurgulandı.

Almanya daha önce Ukrayna’ya toplam 18 adet daha Leopard 2 A6 tipi ana muharebe tankı tedarik edeceğini açıklamıştı.

otlukbeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu