Ekonomi

Anket, bilgi teknolojisi donanım sektöründe ‘çoğunlukla tutarlı bir talep ortamı’ olduğunu gösteriyor

Bank of America’nın NetApp (NTAP) Katma Değerli Satıcıları (VAR) arasında yaptığı son anket, bilgi teknolojisi donanım sektöründe istikrarlı bir talep olduğunu ortaya koydu.

Banka, 2024’ün ilk çeyreğinde NTAP VAR’larının yarısının tahminleriyle tutarlı satışlar bildirdiğini, ancak genel havanın bir önceki çeyrekteki pozitif yüzde 0,8’lik orandan bir düşüşle negatif yüzde 0,3’lük ağırlıklı bir puanla biraz kötümser olduğunu açıkladı.

Rapora göre, depolama ihtiyacına ilişkin beklentiler bir miktar azaldı: “Depolama sipariş hattının hem uzun vadeli hem de kısa vadeli anlaşmalar içerdiğini belirtenlerin oranı yüzde 30 (bir önceki yılın dördüncü çeyreğindeki yüzde 35’e göre düşüş) ve depolama ihtiyacının 2024 takvim yılı boyunca devam edip etmeyeceğinden emin olmadıklarını belirtenlerin oranı yüzde 70 (bir önceki çeyreğe göre yüzde 5 artış).”

Fiyat indirimlerinin sıklığı artmıştır; ankete katılanların yüzde 60’ı 2024’ün ilk çeyreğinde fiyat indirimlerinde artış olacağını belirtmiştir; bu oran geçen çeyrekte yüzde 35’ti. Bank of America, “Dağıtım kanallarındaki fiyat indirimleri, özellikle doğrudan satışlar daha güçlü performans gösterdiğinde, pazar payı kazanma stratejisi olarak zaman zaman daha sık hale geliyor” diyor.

2024’ün ilk çeyreği için siparişlerin oranı değişkenlik gösterirken, ortalama olarak son çeyreğe göre bir değişiklik göstermedi. Ankete göre, “Nisan siparişleri Mart ayına kıyasla azaldı ve VAR’lar ortalama yüzde 0,3’lük bir düşüş gözlemledi.” Teslim süreleri nispeten değişmedi.

Flash depolama uygulamasıyla ilgili olarak NTAP marjinal bir artış yaşadı. Bank of America, “Anket katılımcılarının müşterilerinin yüzde 20,5’i şu anda flash depolama gereksinimlerini karşılamak için All-Flash FAS veya NetApp’ın EF/E serisini kullanıyor, bu da bir önceki ankette yüzde 19 olan orana göre küçük bir artış anlamına geliyor” diyor. NetApp’ın flash depolama pazarındaki payı da yüzde 25’e yükselirken, Pure ve Dell önde gelen rakipler oldu.

Özetle, anket BT donanımına yönelik talebin genel olarak istikrarlı olduğunu vurguluyor. Banka, kar marjlarının beklenenden daha dirençli olduğunu kabul etmesine rağmen, daha geniş ekonomik faktörler ve şirket performansıyla ilgili finansal tahminlere yönelik olası riskler nedeniyle NTAP’a Underperform notu vermeye devam ediyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu