Ekonomi

Aramco temettüden vazgeçmiyor

Aramco, üretimdeki düşüşe ve petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Suudi hükümetine temettü ödemeye devam etme kararı aldı.

Hükümete ve diğer yatırımcılara yapılan toplam 29,4 milyar dolarlık temettü ödemesi önceki çeyrekle aynı seviyede kaldı. Petrol üretimindeki düşüş, şirketin net gelirinin üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 23 düşüşle 32,6 milyar dolara gerilemesine neden oldu.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi hükümeti, gelirinin çoğunu büyük temettülerden elde ediyor.

Piyasalar, İsrail’in Hamas’a karşı savaşının daha geniş bir bölgeye yayılacağı ve küresel arzı tehdit edeceği yönündeki endişeleri bir kenara bırakırken Brent petrolü, Hamas’ın 7 Ekim’deki İsrail saldırısı öncesindeki varil başına 85 dolar seviyesine geri döndü. . Bu, Suudilerin ve OPEC+ ortağı Rusya’nın şimdilik tek taraflı üretim kesintilerini sürdürme niyetinde olduğunu gösteriyor.

Aramco’nun petrol ve doğal gaz üretimini de içeren faaliyetlerinden elde ettiği kâr yüzde 23 düşüşle 60,6 milyar dolara geriledi. Suudi Arabistan üretimini günlük 9 milyon varil civarında tutuyor. Bu seviye son on yılın ortalamasının yaklaşık 1 milyon altındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu