Ekonomi

Bayram dönüşü akaryakıta peş peşe zamlar kapıda: İlk zam bu gece

Investing.com – Bayram tatili dönüşünde araç sahiplerini üzecek haber geldi. Benzin ve motorine büyük zamlar geliyor.

Yarın geceden itibaren geçerli olacak zamlar ve iki hafta sonra gelecek ÖTV artışı ile akaryakıt fiyatları yükselmeye devam edecek.

İlk zam bu gece

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre önümüzdeki gece yarısından itibaren benzine 1 lira 64 kuruş, motorine ise 1 lira 63 kuruş zam yapılacak.

Bu zamla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul’da 41,94 TL’ye, Ankara’da 42,92 TL’ye, İzmir’de ise 43,23 TL’ye çıkacak.

Motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 42,30 TL, Ankara’da 43,31 TL ve İzmir’de 43,70 TL olacak.

İki hafta sonra ÖTV zammı eklenecek

Temmuz ayı başında bir zam daha kapıda. Cumhurbaşkanı Kararı ile 16 Temmuz 2023’te akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5’er TL artırılmıştı ve bu tutarların her 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanması düzenlenmişti.

Bu artışın ardından, yeni ÖTV zamları Temmuz başında pompa fiyatlarına yansıyacak.

Geçen hafta da zam gelmişti

Motorine 13 Haziran’da 1 lira 35 kuruş zam yapılmıştı.

Bu zamlarla birlikte akaryakıt fiyatları son bir yılda benzinde yüzde 67, motorinde yüzde 83 oranında artış göstermiş oldu.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, Akdeniz piyasasında yayınlanan işlenmiş ürün fiyatları ve günlük dolar kuru baz alınarak hesaplanıyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı belirleniyor. Dağıtım firmalarının uyguladığı fiyatlar ise rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle şirketler ve kentler arasında farklılık gösterebiliyor.

Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma ve döviz kurundaki değişiklikler; benzin, motorin ve LPG fiyatlarının sürekli olarak değişmesine neden oluyor. Vatandaşlar, bu değişiklikleri yakından takip etmeye devam ediyor.

saraykoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu