Haber

BESOB Başkanı Bilgit’ten Kestel’de yapımı yarım kalan Büyük Sanayi Sitesi’ne ilişkin açıklama

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Lideri Fahrettin Bilgit, Kestel’in Çataltepe mevkiinde yapımına başlanan ancak tamamlanamayan Büyük Sanayi Sitesi’nin bir an evvel kente kazandırılması davetinde bulundu.

Bilgit, yaptığı açıklamada, Büyük Sanayi Sitesi’nin hikayesinin 2008 yılında başladığını ve yaklaşık 3 milyon metrekare alanın kamulaştırıldığını anımsattı.

TOKİ’nin kamulaştırma sürecinden sonra buraya 125 iş yeri inşa ettiğini belirten Bilgit, bölgedeki altyapının da yüzde 85 oranında tamamlandığını aktardı.

Bilgit, 2018’den sonra TOKİ’nin ikinci etap üst yapı ihalesinden geri çekildiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Bursa’ya kazandırılan en son küçük sanayi sitesi 1973 yılında OTOSANSİT’tir. Ondan sonra bu türlü projeler geliştirilemedi. Çataltepe ise bir fırsat oldu. Bursa’nın ortak paydaşlarından şunu istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız alt yapısı yüzde 85 oranında tamamlanmış, bu projenin üst yapısını yeniden TOKİ’nin yapmasını istiyorlar. Burasıyla ilgili bir kooperatif kuruldu lakin 2 bin kişi buraya ortak olmuyor. Zira kooperatif olunca üretim yıllarca sürüyor. Esnafımızın TOKİ devreye girerse, kamu takviyesi bu işe girerse bu işin çok çabuk olacağı ve Bursa’mıza bu projenin kazandırılacağı yönünde istek ve talepleri var.”

Konuyla ilgili kentin ileri gelenleriyle görüştüklerini belirten Bilgit, “Yarım kalmış bir proje. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu bu projenin yarım kalmasına benim gönlüm, vicdanım asla razı olmuyor. Bunu Bursalılar olarak mutlak surette kazandırmalıyız Bursa’ya. Çok da acil gereksinimimiz var. Yalova yolunda kentsel dönüşüm başladı. Bu beşerler o dükkanlarında tahliye oluyor. Gidecek dükkan bulamıyor. Biz burayı bir an evvel yetkililerden ilgilenip Bursa’mıza kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bilgit, bu projenin Bursa’nın önünü açacağının altını çizerek, “Geçen hafta Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız görüşmeden sonra ’42 bin metrekaresini TOKİ teklif versin, yapsın’ diye son şekliyle bu aşamaya geldik. İnşallah bundan sonraki süreçte kent yöneticilerinin desteklerini esirgemeyeceklerine inanıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu