Ekonomi

BlackSky, yapay zeka hizmetleri için 24 milyon dolarlık Hava Kuvvetleri sözleşmesi imzaladı

HERNDON, Va. – Gerçek zamanlı jeo-uzamsal istihbarat sağlayıcısı BlackSky Technology Inc. (NYSE: BKSY), Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) tarafından 24 milyon dolarlık bir tavan sözleşme ile ödüllendirildiğini duyurdu. Sözleşme, uzay tabanlı hareketli hedef tespiti, takibi ve tanımlamasını geliştirmek için BlackSky’ın önce yazılım, yapay zeka (AI) yaklaşımından yararlanarak hareketli hedef angajman hizmetlerinin geliştirilmesi ve gösterilmesi içindir.

Sözleşme şartları uyarınca BlackSky, Spectra® görevlendirme ve analiz platformunu kullanarak bir tatbikat ortamında görevlendirme, çoklu istihbarat toplama, otomatik devirme ve işaretleme, doğrudan aşağı bağlantı ve hareketli hedef angajman işleme zaman çizelgelerini iyileştirmede yapay zeka ve makine öğreniminin yeteneklerini sergileyecek.

BlackSky CEO’su Brian E. O’Toole, Spectra platformunun birden fazla hükümet ISR (istihbarat, gözetleme, keşif) ve ticari veri kaynağından gelen bilgileri birleştirerek kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda mükemmelleşmek üzere tasarlandığını belirtti. İlk ödül olan 3,5 milyon dolar, ödülün verildiği tarihte taahhüt edilmiştir.

BlackSky’ın uydu takımyıldızı ve Spectra AI yazılım platformu, hem BlackSky’ın uydularından hem de üçüncü taraf sensörlerden gelen verileri işleyerek ABD ve uluslararası devlet kurumları, ticari işletmeler ve dünya çapındaki kuruluşları içeren müşteriler için içgörü ve analizler üretiyor.

Bu makaledeki bilgiler BlackSky Technology Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

InvestingPro Insights

BlackSky Technology Inc. (NYSE: BKSY), Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ile önemli bir sözleşme imzalarken, InvestingPro’nun son verilerine göre karışık bir mali tablo sunuyor. Piyasa değeri 199,97 milyon dolar olan şirketin değerlemesi, piyasada karşılaştığı bazı zorlukları yansıtıyor. F/K Oranının -3,53 olması, yatırımcıların yakın vadede kazanç artışı beklemediğini gösteriyor ki bu da InvestingPro ‘nun analistlerin şirketin bu yıl kârlı olmasını beklemediği yönündeki ipucuyla örtüşüyor.

Şirketin brüt kâr marjı %64,25 gibi oldukça yüksek bir oranda seyrederek hizmetlerinden sağlam bir kâr elde etme kabiliyetini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, faaliyet geliri marjı -%59,27 ile negatiftir ve uzun vadeli sürdürülebilirlik için endişe yaratabilecek şekilde hızla nakit tüketmektedir. Bu finansal ölçütler, BlackSky’ın son teknoloji çözümlerinin potansiyelini şirketin mevcut finansal sağlığıyla dengeledikleri için yatırımcılar için çok önemlidir.

Bir başka InvestingPro İpucu, BlackSky’ın orta düzeyde bir borçla faaliyet gösterdiğini ve likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aştığını vurgulayarak, şirketin yakın vadede bir miktar finansal esnekliğe sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, düşük serbest nakit akışı getirisi anlamına gelen bir değerleme ve son beş yılda önemli ölçüde düşen bir hisse senedi fiyatı ile yatırımcıların dikkatli olması gerekebilir.

Daha derin bir analizle ilgilenenler için, BlackSky’ın finansal sağlığı ve piyasa performansı hakkında daha fazla bilgi sağlayan ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Şu an itibariyle InvestingPro’da listelenen altı ipucu daha bulunmaktadır. Bu bilgilere ve daha fazlasına erişmek için https://www.investing.com/pro/BKSY adresini ziyaret edin ve InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu