Haber

Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret açıklaması: Müzakereler başlayacak

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından gözler taban ücret ile memur, memur ve diğer emeklilerin alacağı zamma çevrildi.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni taban fiyat rakamına ilişkin süreç, Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun 13 Haziran’da yapacağı toplantıyla başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek toplantıya işçi sınıfını temsilen TÜRK-İŞ ve işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

Vatandaşların merakla beklediği asgari ücret toplantısı öncesi Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan kritik bir açıklama geldi.

“Uzlaşmayla süreç tamamlanacak”

Cevdet Yılmaz yaptığı açıklamada, “Asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Ekonomik gelişmeler değerlendirilerek uzlaşma ile sonuçlandırılacak.”söz konusu.

“Temel felsefemiz çalışanları ve geniş kesimleri enflasyona boğmamak”

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz taban fiyata ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Komisyon toplanacak, biliyorsunuz tek taraflı bir müzakere değil. Personel tarafı var, patron tarafı var ve kamu tarafı var. Bu müzakereler başlayacak ve başta enflasyon olmak üzere bazı gelişmeler daha pahalı hale getirilecek. Bir uzlaşma sonuçlanacaktır. Bu müzakereleri bekleyelim, şimdi tartışmanın bir anlamı yok. Bu müzakerelerin sonucunun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana ideolojisi şu olmuştur; çalışanları, büyük bir bölümünü enflasyona sürüklememek ve yanında olmak. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın temel bir unsurudur, yeni bir olay değildir.

Güncel taban fiyat net 8 bin 506 lira

Asgari ücret, bir personel için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam 11 bin 759 lira, bir personel için 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

horasan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu