Haber

Çin’de 415 Milyon Motorlu Taşıt ve 500 Milyon Sürücü Var

Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinin merkezi olan Changchun’da düzenlenen 19. Çin (Changchun) Uluslararası Otomobil Fuarı’nı ziyaret eden insanlar, 22 Temmuz 2022. (Fotoğraf: Zhang Nan/Xinhua)

PEKİN, 8 Aralık (Xinhua) — Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan istatistiklere göre, ülkede yaklaşık 415 milyon motorlu taşıt ve 500 milyondan fazla motorlu taşıt sürücüsü bulunuyor. Her iki sayı da kendi alanlarında dünyada birinci sırada yer almaktadır.

Resmi bilgiler, ehliyetli motorlu araç sürücüleri arasında 463 milyon kişinin araba sürücüsü olduğunu gösterdi.

Bakanlık, Çin’de araç sahibi sayısının son yıllarda yılda 20 milyondan fazla arttığını ve toplam sayının Kasım ayı sonunda 318 milyona ulaştığını bildirdi.

Çinli lisanslı sürücü sayısı 2014’ten bu yana yılda ortalama 25 milyon arttı. Şu anda her iki Çinli yetişkinden biri sürücü belgesine sahip. 25 yaş altı sürücü sayısı ise 54,48 milyona ulaşarak toplamın yüzde 10,9’unu oluşturdu.

Bakanlık, Çin kırsalındaki lisanslı sürücü sayısının son yıllarda hızla arttığını ve yılda 13 milyondan fazla arttığını bildirdi. Kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 289 milyon kişinin ehliyet aldığı ve bunun ülkedeki toplam sayının yüzde 57,8’ini oluşturduğu belirtildi.

Kırsal kesimdeki motorlu taşıt sayısı 140 milyonu otomobil olmak üzere 208 milyona ulaştı. Kırsal kesimdeki motorlu taşıt sayısı ülke toplamının %50,2’sini, otomobil sayısı ise %44,1’ini oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu