Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sisi’ye övgü: “Çabaları takdire şayan”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllardır iyi ilişkiler içinde olduğu darbeci Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesini anlattı. Erdoğan, Sisi’nin Filistin konusundaki tutumundan dolayı övgüyle söz etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi için bulunduğu Suudi Arabistan’da bir süredir arasının çok kötü olduğu darbeci Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile bir araya geldi.

Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta Sisi ile görüşmesini gazetecilere anlattı.

Gazze’ye yapılan insani yardıma ilişkin açıklama yaparken bu toplantıya değinen Erdoğan, Sisi’ye övgü dolu sözler söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Sisi ile görüşmemizde bunları (Filistin-İsrail savaşı ve insani yardım) görüştük.

Elbette Mısır Cumhurbaşkanı’nın Refah Kapısı’nı tüm aksaklıklara rağmen işletmesi ve faaliyete geçirmesi büyük değer taşıyor. Bu konuda bugüne kadar gösterdiği çaba takdire şayandır.

Hem dışişleri bakanlarımız, hem de istihbarat başkanımız kendileriyle temaslarımızı sürdürüyor, her zaman irtibatta kalacağımızı da teyit ettik. Türkiye olarak, ulaşılacak çözümün uygulama aşamasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu yineledik.’

Geçtiğimiz yıl Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılışında liderlere verilen resepsiyonda Sisi ve Erdoğan’ın el sıkışması, 2013’ten bu yana devam eden krizde buzların tamamen erimesini sağladı.

Erdoğan, uzun süredir devam eden Mısır-Türkiye gerilimi sırasında darbeyle iktidarı ele geçiren Sisi için ‘katil, zorba, darbeci’ gibi sert ifadeler kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu