Ekonomi

Eli Lilly, 2024 kazancının beklentileri aşacağını tahmin ediyor

Eli Lilly and Co. 2024 kârının Wall Street analistlerinin beklentilerini aşacağını öngördü ve iyimser tahminini, her ikisi de tirzepatid aktif maddesi içeren kilo verme ilacı Zepbound ve diyabet tedavisi Mounjaro’ya olan güçlü talebe bağladı. İlaç devi, LSEG verilerine göre, düzeltilmiş yıllık kazancın hisse başına 12,20 ila 12,70 dolar arasında değişmesini bekliyor; bu da, hisse başına 12,43 dolarlık ortalama analist tahminini aşıyor.

Kasım ayı sonunda ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan Zepbound, Aralık ayı başında lansmanının ardından 2023 yılının ilk haftalarında 175,8 milyon dolarlık satış elde etti. Ayrıca şirket, bir tür yağlı karaciğer hastalığının tedavisine yönelik tirzepatid ile yapılan orta aşamalı bir çalışmanın başarılı sonuçlarını duyurdu. Çalışma, tirzepatid alan hastaların %74’ünde metabolik fonksiyon bozukluğuyla ilişkili steatohepatit (MASH) yaşamadığını ve karaciğer skarında kötüleşme yaşanmadığını; Bu, plasebodan yararlanan hastaların %13’üne kıyasla önemli bir gelişmedir.

Eli Lilly’nin diyabet ilacı Mounjaro’nun satışları, önceki yılki 279,2 milyon dolardan önemli ölçüde artarak 2,21 milyar dolara yükseldi. Mounjaro ve Zepbound’a artan talep, yatırımcıların dikkatini çekti ve geçen yıl şirketin hisselerinin artmasına neden oldu. Bu artış, Eli Lilly’yi 600 milyar doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en değerli sağlık şirketi haline getirdi.

Şirketin obezite ilacı pazarındaki ana rakibi Novo Nordisk de geçen hafta bir yıl daha çift haneli büyüme beklediğini söyledi. Novo Nordisk, Zepbound gibi GLP-1 terapötik sınıfının bir parçası olan obezite ilacı Wegovy’nin ABD arzını artırdı. Başlangıçta tip 2 diyabet için geliştirilen bu tedaviler, yeme isteğini azaltarak ve mide boşalmasını yavaşlatarak kilo kaybına yardımcı olmada etkili olmuştur; hastalar genellikle vücut ağırlığının %15 ila %20’sini kaybederler.

Olumlu görünüme ve son gelişmelere yanıt olarak Eli Lilly’nin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %2 arttı. Şirket ayrıca Ocak ayında hisselerini yaklaşık %11 artırarak, piyasa değerine göre ABD’nin en büyük 8. şirketi haline geldi.

InvestingPro İçgörüleri

Eli Lilly’nin (NYSE:LLY) 2024’e ilişkin güçlü performansı ve iyimser tahminleri bazı temel InvestingPro Veri ölçümlerine yansıyor. Şirketin 635,09 milyar dolarlık güçlü bir piyasa değeri var ve bu da sağlık devi konumunun altını çiziyor. Özellikle Zepbound ve Mounjaro’nun başarısı göz önüne alındığında, hisse senedinin 126,9 gibi yüksek bir Fiyat/Kazanç (F/K) Oranı ve 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla on iki aylık düzeltilmiş F/K oranı 80,07’dir. Bu göz önüne alındığında, önemli bir kazanç çarpanıyla işlem görüyor ve bu da piyasanın büyüme gidişatına olan güvenini yansıtıyor olabilir.

InvestingPro’nun işaret ettiği bir ipucu, Eli Lilly’nin üst üste 9 yıl boyunca temettülerini arttırmasıdır; bu, mali sağlığının ve hissedar getirilerine olan bağlılığının bir kanıtıdır. Dahası, şirket etkileyici bir 54 yıldır temettü ödemelerini sürdürerek istikrarlı bir gelir akışı arayan yatırımcılara hitap ediyor. Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için, bilinçli yatırım kararları verme konusunda değerli bilgiler sağlayabilecek 22 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır.

InvestingPro+, Eli Lilly’nin mali durumunu ve geleceğe dair beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyen okuyucular için kapsamlı bir araç ve analiz paketi sunuyor. SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliği edinin veya SFY241Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim alabilir ve ilaç pazarının karmaşık yapısını çözmeye yardımcı olabilecek özel bilgilere erişebilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu