Ekonomi

Eli Lilly diyabet tedavisi Çin’de onay aldı

Eli Lilly’nin yeni diyabet ilacı tirzepatide, Çin düzenleyici makamları tarafından onaylandı ve önemli Asya pazarında sektördeki akranı Novo Nordisk ile rekabet ortamının artacağı sinyalini verdi. Novo Nordisk’in diyabet ilacı Ozempic, daha önce 2021 yılında Çin’de onay almış ve ardından geçtiğimiz yıl Hong Kong ve Tayvan’ı da içeren büyük Çin bölgesinde satışlarını ikiye katlayarak 4,8 milyar Danimarka Kronuna (yaklaşık 698 milyon $) çıkarmıştı.

Amerikan ilaç şirketi, Çin’de tirzepatid satışına ne zaman başlayacağını veya tedarik edilmesi beklenen doz hacmini açıklamadı. Tirzepatid, Eli Lilly’nin her ikisi de yüksek talep gören diyabet ilacı Mounjaro ve kilo verme ilacı Zepbound’un aktif bileşenidir.

Hem Eli Lilly hem de Novo Nordisk, on yılın sonuna kadar dünya çapında en az 100 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen zayıflama ilacı pazarındaki artan talebi karşılamak için üretim kapasitelerini genişletiyor. Obezite tedavileri, başlangıçta diyabet tedavisi için geliştirilen GLP-1 agonistleri olarak bilinen bir ilaç kategorisinin parçasıdır. Bu ilaçlar hastaların vücut ağırlıklarının ortalama %20’sine kadarını kaybetmelerine yardımcı olma becerisini göstermiştir.

Novo Nordisk, zayıflama ilacı Wegovy’nin bu yıl içinde Çin’de satışının onaylanmasını bekliyor ve ülkede sınırlı bir lansman planlıyordu. Çin, dünya çapında en yüksek sayıda aşırı kilolu veya obez bireye sahip ülke olarak kabul ediliyor.

Zepbound’a yönelik artan talebe yanıt olarak Eli Lilly geçen ay yıllık satış tahminini 2 milyar dolar arttırdı. Ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi, artan talep nedeniyle Mounjaro ve Zepbound’un çoğu dozunun bu yılın ikinci çeyreğine kadar sınırlı miktarda tedarik edileceğini belirtti.

Mounjaro 2022’den beri ABD’de tip-2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için kullanılıyor ve geçen yılın sonlarında ABD’de Zepbound olarak kilo kaybı için onaylandı. Raporlama sırasındaki döviz kuru 1 $ ila 6,8673 Danimarka Kronu idi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu