Haber

Fay Hattı Nedir, Ne İşe Yarar? En Tehlikeli Fay Hattı Nerede? Türkiye’de Kaç Tane Fay Hattı Var?

Türkiye’nin üstünde bulunduğu fay hatları sebebiyle her an büyük bir depremle karşı karşıya kalma olasılığımız bulunuyor. Dün gece yaşanan 6.1 büyüklüğündeki Düzce depreminin de getirisiyle, Türkiye’deki fay sınırlarının nerede olduğu ve nerelerden geçtiği merak ediliyor. Pekala fay çizgisi nedir? Fay çizgisi ne işe fayda? Türkiye’de kaç tane fay çizgisi var? En tehlikeli fay çizgisi nerede? İşte ayrıntılar…

Fay Çizgisi Nedir, Ne İşe Fayda?

İki kıta sahanlığının birbirlerine sürtünmesi sonrası zıt istikametlerde hareket etmeleri ile meydana gelen yapılara fay ya da kırık denir. Bu kırıkların uzunlukları boyunca katmanlar iki başka blok formunda yer değiştirmektedir. Buradaki kırık terimi ile çatlak farklı şeylerdir. 

Bir öbür tanımla, yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketlerinden meydana gelen gerilme ve sıkışmalar, kimi kısımlarında yüzyıllar boyunca güç birikimi yapar. Bu güçler vakit zaman ortaya çıkar ve hareket meydana getirir. Bu hareketli kısımlara fay, fayın bulunduğu yerlere fay sınırı denir.

En Tehlikeli Fay Sınırı Nerede?

Türkiye’de yer alan en aktif ve tehlikeli fay hattı Batı Anadolu Fay Hattı’dır.

Türkiye’de Kaç Tane Fay Hattı Var?

Jeolojik olarak en aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’de; Kuzey Anadolu Fay Çizgisi, Doğu Anadolu Fay Sınırı ve Batı Anadolu Fay Çizgisi olmak üzere 3 adet fay sınırı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu