Haber

Filipinler, ABD ve Avustralya ile ortak devriye planlıyor

Filipinler’in tartışmalı Güney Çin Denizi’nde ABD ve Avustralya ile ortak devriyeler düzenlemeyi planladığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Filipinli mevkidaşı Carlito Galvez Jr. ile konu hakkında bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Ryder, Austin’in Asya’daki “en eski müttefikleri” Filipinler’e savunma takviyesi vereceklerini yinelediğini söyledi.

Sözcü Ryder, Güney Çin Denizi’ndeki denizcilik faaliyetlerini yeniden başlatma kararı da dahil olmak üzere askeri operasyonel işbirliğinin ve ortak güvenlik konularının iyileştirilmesinden söz edildiğini söyledi.

Austin’in Filipinler’in savunma kapasitesini güçlendirmeyi taahhüt ettiğini belirten Ryder, söz konusu güvenlik planının detaylarını paylaşmadı.

Filipinler ve Avustralya savunma bakanları bir araya geldi

Filipinler’de yaptığı basın açıklamasında Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles ile görüşen Galvez, Avustralya ile Güney Çin Denizi’nde ortak devriye yürütme olasılığını görüştüklerini söyledi.

Daha önce Filipinler’in güneyinde terör tehdidine karşı Avustralya kuvvetleriyle ortak devriye düzenlediklerini hatırlatan Galvez, “Bunu tekrar yapabiliriz.” sözünü kullandı.

Öte yandan Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı China Gang, silahlı saldırıların önlenmesi için Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleriyle “saldırmazlık paktı” müzakerelerini hızlandırmak için çalışacaklarını belirtti. Güney Çin Denizi’ndeki çatışmalar.

Filipinler sahil güvenlik tarafından 6 Şubat’ta yapılan açıklamada, Çin sahil güvenlik gemisi Filipinler sahil güvenlik gemisine askeri sınıf lazer ışınlarıyla saldırdığını bildirdi.

Açıklamada, lazer ışınının mürettebatın bir kısmında geçici körlüğe neden olduğu ve bu saldırının Manila’nın egemenlik haklarını ihlal ettiği ileri sürüldü.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Çin, ilk kez 1947’de yayınladığı “Dokuz Hat Hattı” adlı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Deniz altı kaynakları açısından güçlü olan bölgede hak iddiaları, Çin ile egemenlik çatışmalarına yol açıyor. Filipinler başta olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkeler.

Pekin’in tartışmalı bölgede kurduğu yapay adaları askeri üsler kurarak silahlandırması da ABD ve bölge ülkeleri ile gerginliğe neden oluyor.

Uluslararası camiada “Paracel” ve “Spratly” olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından “Hoang Sa” ve “Truong Sa”, Çin tarafından “Shisha” ve “Nansha” olarak adlandırılıyor.

Lahey’deki BM Daimi Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla aldığı kararda, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki tek taraflı egemenlik iddialarının yasal olmadığına karar vermişti.

saimbeylihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu