Haber

Fırat Kreş Yaşam Parkı Buca’ya nefes aldıracak

Buca’ya yeni bir soluk getirecek 30 bin metrekarelik mesire yeri olarak tasarlanan Fırat Fidanlığı’nın Yaşayan Park’a dönüştürülmesi çalışmaları hızla devam ediyor.

Buca’da 5 mahalleye yakınlığı ile büyük önem taşıyan ve 35 yıldır fidan deposu olarak kullanılan Fırat Fidanlığı, 3 futbol sahası büyüklüğündeki Yaşam Parkı olarak halkın kullanımına açılacak.
Acil Durum Analiz Ekibi adına parktaki imalat çalışmalarını İzmir Büyükşehir Belediyesi firması İzDoğa koordine ediyor. İZBETON, İZSU ve İZENERJİ, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Yapı İşleri Daire Başkanlığı ve Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile birlikte parkın yapımında da görev alıyor. İzmir’in en yeni parkının açılışı Nisan 2023’te yapılacak.

Park halkın ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiştir.
Daha önce fidan deposu olarak kullanılan alan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’de 35 Yaşayan Park oluşturma projesinin bir modülü olarak değerlendirilerek halkın kullanımına açıldı.
Başkan Soyer’in oluşturduğu Acil Durum Analiz Ekibi tarafından yapılan saha araştırması sonucunda Gediz ilçesi sakinlerinin park istediği belirlendi.
Fırat Fidanlık Yaşam Parkı’nda site sakinlerinin ihtiyacına göre biyolojik gölet, sera, etkinliklerin yapılacağı çayır, amfi tiyatro, mahalle bahçesi ve piknik alanı bulunacak. Ayrıca parkta yürüyüş yolları, kafeler, dinlenme, spor ve çocuklar için oyun alanları bulunacak.

İzmir’in doğasına uygun bitkiler dikilecek
Fırat Fidanlığının Yaşayan Parka dönüştürülmesi çalışmalarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarında İzmir’in iklimine ve doğasına uygun bitkiler tercih ediliyor.
Buca’ya kazandırılacak 30 bin metrekarelik parkta badem, sakız, deli zeytin, sandal ağacı, erguvan, kekik ve karabiber gibi onlarca farklı toprak türü buluşacak.

Gölet, mahalle bahçesi ve altyapı imalatları devam ediyor
Buca’da bulunan Fırat Fidanlığının 35 Yaşayan Park’tan biri olması için çalışmalar devam ediyor. Parkta yer alacak gölet inşaatında derin kazı çalışmaları tamamlanmış olup, çevre yolların ıslah çalışmaları ve çevre düzenlemesi bitirme çalışmaları devam etmektedir. Gölet kıyısında yer alacak seyir terasının imalatlarında sona yaklaşıldı.

Park içerisinde yer alacak ve ziyaretçilerin buluşma noktası olacak kafe binası tamamlandı. Bölgedeki mevcut serada revizyon, onarım, bakım ve onarım süreçleri tamamlanmış olup, aydınlatma ve çevre düzenlemesi devam etmektedir. Altyapı imalatlarında atık ve yağmur suyu bordürleri için hafriyat çalışmalarına başlandı.
Parkın etrafındaki bitişik parseldeki evlerin ve parkın ortasındaki bordür için planlanan çitlerin yapımı tamamlanmış olup, mahalleli tarafından değerlendirilecek olan mahalle bahçesinin düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu