Ekonomi

Grab Holdings hisseleri gelir artışı ve FAVÖK beklentisinin yükseltilmesiyle değer kazandı

SİNGAPUR – Grab Holdings Limited (NASDAQ: GRAB) analist beklentilerini aşan ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı; gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 artarak 653 milyon $’a ulaştı ve 645,82 milyon $’lık konsensüs tahminini aştı. Gelir artışı sabit kur bazında da %29’luk bir artış gösterdi. Gelir artışına rağmen, bu çeyrek için düzeltilmiş EPS -$0.03 olarak gerçekleşti ve analist tahmini olan -$0.01’in altında kaldı.

Güneydoğu Asya’nın süper uygulamasının hisseleri açıklamanın ardından %2,6 oranında yükselerek şirketin mali performansı ve beklentilerine yönelik olumlu bir piyasa tepkisine işaret etti. Hisse senedinin yukarı yönlü hareketinin arkasındaki itici güç, öncelikle gelir artışı oldu.

Grab’ın ilk çeyrek performansı, temel finansal ölçütlerde önemli iyileşmelerle dikkat çekti. Şirketin Talep Üzerine Brüt Mal Hacmi (GMV) bir önceki yıla göre %18 artarak 4,2 milyar dolara ulaştı ve faaliyet zararı bir önceki yıla göre önemli bir iyileşme göstererek -204 milyon dolardan -75 milyon dolara geriledi. Buna ek olarak, düzeltilmiş FAVÖK 62 milyon $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak bir önceki yılın negatif 67 milyon $’ına tam bir tezat oluşturdu.

Şirketin CEO’su Anthony Tan, güçlü çeyrek sonuçlarını ürün odaklı büyümeye bağlayarak Grab’ın uygun fiyat ve güvenilirliğe odaklanmasının platform kullanımını ve sipariş sıklığını artırdığını vurguladı.

CFO Peter Oey, rekor düzeltilmiş FAVÖK’ün ve şirketin kârlılık ve hissedar getirilerine olan bağlılığının altını çizerek, yaklaşık 97 milyon $ değerinde hissenin geri satın alındığını ve 497 milyon $’lık Vadeli Kredi B’nin tamamının geri ödendiğini belirtti.

İleriye dönük olarak Grab, 2024 düzeltilmiş FAVÖK beklentisini, bir önceki 180-200 milyon dolar tahmininden 250-270 milyon dolara yükseltti. Güncellenen 2,7-2,75 milyar dolarlık 24 mali yılı gelir beklentisi, 2,768 milyar dolarlık analist konsensüsünün biraz altında kaldı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Segment performansı açısından, Grab’ın Teslimat segmentinin geliri bir önceki yıla göre %19 artarak 350 milyon dolara ulaşırken, GMV bir önceki yıla göre %13 arttı. Mobilite segmenti de güçlü bir büyüme kaydetti; gelirler bir önceki yıla göre %27, GMV ise %27 arttı. Finansal Hizmetler segmentinin geliri bir önceki yıla göre %53 artarak 55 milyon dolara ulaştı.

Grab’ın maliyetleri azaltma ve pazar sağlığını optimize etme konusundaki stratejik odağı, GMV’nin bir yüzdesi olarak İsteğe Bağlı teşviklerin geçen yılın aynı dönemindeki %10,7’den %9,7’ye düşmesinde açıkça görüldü.

Şirketin ilk çeyreğin sonunda 5,3 milyar dolara ulaşan nakit likiditesi ile sağlam finansal pozisyonu, platformunda devam eden büyüme ve yatırım için iyi bir konumdadır. Zorlu ekonomik ortama rağmen Grab’in performansı ve yükseltilen beklentileri, şirketin dayanıklılığını ve sürdürülebilir kârlılık potansiyelini yansıtıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Grab Holdings Limited (NASDAQ: GRAB) Güneydoğu Asya’nın teknoloji endüstrisinin rekabetçi ortamında yol almaya devam ederken, şirketin mali sağlığı ve piyasa performansı yatırımcılar için çok önemli bilgiler sunuyor. InvestingPro’nun son verileri Grab’ın finansal durumunun önemli yönlerinin altını çiziyor.

InvestingPro Verileri, şirketin sektördeki önemli büyüklüğünü yansıtan 14,16 milyar dolarlık piyasa değerini ortaya koyuyor. 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aydaki %64,62’lik etkileyici gelir artışına rağmen, şirketin F/K Oranı -35,85 ile negatif kalmaya devam ediyor ve bu da Grab’ın şu anda kârlı olmadığını gösteriyor. Ayrıca, şirketin Fiyat / Defter oranı 2,25’tir ve bu da piyasanın şirkete defter değerinin iki katından biraz daha fazla değer verdiğini göstermektedir.

Grab için öne çıkan iki InvestingPro İpucu, şirketin bilançosunda borçtan daha fazla nakit tutması ve likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşması nedeniyle sağlam likidite pozisyonudur. Bu durum, son on iki ayda kârlı olmamasına ve hissedarlara temettü ödememesine rağmen şirkete operasyonlarını sürdürmek ve büyümeye yatırım yapmak için bir tampon sağlıyor. Ancak analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını öngörmüyor ki bu da potansiyel yatırımcılar için önemli bir husus.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Grab’ın finansalları ve stratejik konumu hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için https://www.investing.com/pro/GRAB adresinde ek InvestingPro İpuçları bulunmaktadır. Yatırım analizinizi geliştirmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanın ve InvestingPro ‘nun analitik araçlarının tüm potansiyelini ortaya çıkarın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu