Ekonomi

Gram altında kayıt serisi

Altın, Nisan ayının başından bu yana en iyi haftasını geçirmeye hazırlanıyor.

Spot altının onsu 1977 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.332 TL ile yeni rekor seviyeye ulaştı.

Kıymetli metal bu hafta yüzde 1,7 kazandıktan sonra Cuma günü yatay seyretti. Yatırımcılar, enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik bilgi akışındaki iyileşmenin ardından daha fazla sıkılaştırma için fiyatlarını düşürdü.

Perşembe günü açıklanan ABD imalat verileri fiyatlarda ve yeni siparişlerde düşüşe işaret ederken, uzmanlar tarım dışı bordro verileri açıklandığında ABD’de işe alım oranında yavaşlama öngörüyor.

SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, Cuma günü daha yumuşak bir istihdam bilgisi gelmesi durumunda verilerin küresel büyüme beklentilerini düşürmeye yetmeyeceğini ve bunun gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında dolar için olumsuz yorumlanacağını kaydetti.

Innes, zayıf istihdam verilerinin gelmesi durumunda altın için olumlu olacağını ve değerli metalin en uygun yatırım seçeneği haline geleceğini sözlerine ekledi.

ABD borç limitini yükseltme anlaşması, hükümet harcamalarının üst sınırının yükseltilmesinin, spot altını desteklemeye yardımcı olacak bir ekonomik gerileme risklerini artırabileceği şeklinde fiyatlandırılıyor.

Bu durumun Fed’in sıkılaştırmaya devam etme olasılığını azaltabileceği ve altın üzerinde olumlu etki yaratabileceği belirtiliyor. Muhtıra, Temsilciler Meclisi’nde kabul edildikten sonra Perşembe günü Senato tarafından kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu