Haber

Katar’da düzenlenen 5. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı sona erdi

Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı (LDC5), uluslararası toplumun en az gelişmiş 46 ülke için Doha 2022-2031 Çalışma Programı’na bağlılığını vurgulayan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

Katar resmi haber ajansı QNA’nın haberine göre, 5 Mart Pazar günü başkent Doha’da başlayan 5. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nın “potansiyelden refaha” temasıyla kapanış oturumu tamamlandı.

Konferansa katılan ülkeler ve uluslararası kuruluşlar, yatırımların yanı sıra hibe, kredi, yardım, kalkınma projeleri ve teknik destek şeklinde toplamda 1,3 milyar doları aşkın mali taahhütte bulundu.

En az gelişmiş ülkelerde yaşayan 1,2 milyar insanı olumlu yönde etkilemeyi hedefleyen bu mali yardımların Doha Çalışma Programı’nın somut sonuçları olacaktır.

Doha Çalışma Programı, aşırı yoksulluğu sona erdirmeyi ve işgücü piyasalarını güçlendirmeyi ve aynı zamanda en az gelişmiş ülkeler ve kalkınma ortakları tarafından gelecekteki şoklara karşı direnç oluşturmayı hedefliyor.

BM’nin en az gelişmiş ülkelere ayırdığı yardımın yanı sıra taahhütte bulunan ülkelerin başında Katar, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya, Kanada ve Finlandiya geliyor.

Kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, BM Birinci Genel Sekreter Yardımcısı Amine Mohammed, Katar’ın en az gelişmiş ülkelere uzun süredir devam eden desteğine övgüde bulundu.

Muhammed, en az gelişmiş ülkelerin daha büyük mali kaynaklara ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

Ülke başkanları, bakanlar, uzmanlar ve ilgililerin katılımıyla Doha’da düzenlenen 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na yurt dışından yaklaşık 6 bin yetkili katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu