Barış

Kremlin: Putin’in yeni Ukrayna önerisinin en kısa zamanda değerlendirilmesini umuyoruz

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rus medyasına açıklamasında, “Önerilerimiz bugün sunuldu. En kısa zamanda bunları değerlendirme fırsatı var. Umarım bu yapılır” ifadesini kullandı.

Uşakov, ülke liderinin dile getirdiği önerinin süresi olup olmadığı soruna cevap vermedi.

Matviyenko: Putin, çatışmayı sona erdirmenin tek yolunu gösterdi

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Telegram paylaşımında, “Rusya gerçek bir barış önerisinde bulundu. Sayın Devlet Başkanımız, Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek için mümkün olan tek yolu açık ve ayrıntılı bir şekilde anlattı. Bu da son derece tehlikeli bir tırmanıştan uzaklaşmanın ve Avrasya bölgesinde ve genel olarak tüm dünyada herkes için ortak ve bölünmez bir güvenlik inşa etmenin ön koşullarını yaratıyor” diye yazdı.

Putin’in söylediklerinin yanlış yorumlanmasının mümkün olmadığını kaydeden Matviyenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

Söylenenler, barış sürecine ilişkin her türlü imitasyonu, barışa doğru hareketi, Batı’nın hegemonyasını sürdürmek için hayata geçirdiği propaganda etkinliklerle değiştirme yönündeki her türlü çabayı yerle bir ediyor.

Putin’in bugünkü açıklamasının ardından, kalıcı barışın tesis edilmesi önündeki en büyük engelin Batılı elitlerin irade ve sorumluluk eksikliği olduğu net hale geldiğini kaydeden Matviyenko, “İrade ve sorumluluk olsa Ukrayna’da barış yolu açılır. Vladimir Putin’in söylediği gibi, hemen yarın müzakere masasına oturmaya hazırız” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu