Dünya

Mars ve Jüpiter arasında başka bir gezegen olsaydı Dünya nasıl etkilenirdi?

Yeni bir çalışma, Mars ve Jüpiter’in ortasında başka bir gezegen olsaydı, bunun Dünya için bazı değerli çıkarımları olabileceğini savunuyor.

Planetary Science Journal’da yayınlanan yeni makaleye göre birçok astronom, Mars ile Jüpiter arasında bir gezegenin var olup olmadığını ve oradaki boşluğu doldurup doldurmadığını uzun süredir tartışıyor. Ancak durum böyle olsaydı, yaşanmaz bir Dünya ile karşı karşıya kalabilirdik.

Dünyadaki yaşam çok maliyetli ve evimiz dediğimiz Güneş Sistemi dünyadaki en istikrarlı sistem değil. Aslında daha önceki araştırmalar, Jüpiter’in yörüngesindeki küçük bir kaymanın bile Dünya üzerinde garip etkiler yaratabileceğini iddia etmişti. Jüpiter ve Mars arasına koca bir gezegen koyarsak ne olur? UCR’den astrofizikçi Stephen KaneGöre , bu Dünya’yı yaşanmaz hale getirebilir.

Bu daha az yaşanabilir Dünya’nın nedeni, Mars ve Jüpiter arasındaki bir gezegenin Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin genel yörüngesinde yapacağı değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Simülasyonlara göre bölgede belli büyüklükte küçük gezegenler bulunabilirken, Güneş Sistemi’ni kaosa sürüklemeleri ve dolayısıyla Dünya’yı yaşanmaz hale getirmeleri çok zaman almayacak.

Aslında Kane, Mars ve Jüpiter’in ortasında var olacak kadar büyük bir gezegenin Dünya’yı yörüngesinden tamamen çıkarabileceğini söylüyor. Elbette orada gezegen yok, bu yüzden tüm bu spekülasyonların uzun vadede bir önemi yok. Ancak sergilenen veriler, Dünya dışındaki yaşam arayışımızda bize yardımcı olabilir. Çünkü Dünya’yı yaşanmaz hale getirecek koşulları bilmek, diğer sistemlerin de yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini belirlememize yardımcı olabilir.

harmancikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu