Haber

Merdiven altı işletmelerin kapanmasına sayılı günler kaldı.

Merdiven altı işletmelerin kapanmasına sayılı günler kaldı.

1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor, emeksiz ve eğitimsiz çalışamayacaklar

16 meslek grubunun yer alacağı kritik tarihe sayılı günler kaldı.

DİYARBAKIR – 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 16 meslek grubunun Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesini alması zorunludur. Zorunluluk çerçevesinde kuaförlük, güzellik uzmanı gibi meslek gruplarına ait işletmeler kapatılacak, belgesi olmayanlar çalışamayacak.

Kuaförlük ve güzellik uzmanlığının da aralarında bulunduğu 16 meslekte, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren MYK tarafından yayınlanan mesleki yeterlilik belgesi kuralına başvuru için sayılı günler kaldı. SGK, nitelikli insan kaynağı yaratmak için mesleklere yönelik standartlar ve çalışanlara yönelik belgeler sağlamaya devam ediyor. Bu mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren çalışamayacak ve merdiven altı işyerleri kapatılacaktır.

“Merdiven altları kapanacak, sağlıklı hizmet kalitesi artacak”

13 yıldır hoşluk uzmanı ve uzman eğitmen olan Yasemin Alioğlu Duran, belge sayesinde birçok yer altı işletmesinin kapanacağını ve sağlıklı hizmet standartlarının yükseleceğini söyleyerek, 2- MYK belgesi ile MYK belgesi almanın mümkün olduğunu hatırlattı. aylık uygulama ve teorik eğitim süreci. Duran, “Eskimeyen hatta hızla gelişen güzellik departmanında insanların talepleri arttıkça eğitimli ve kalifiye eleman ihtiyacı da artıyor. Bu anlamda en büyük sorunumuz eğitimli ve donanımlı güzellik uzmanımız. 4. Kademe Epilasyon Uzmanlığı, 4. Kademe Cilt Bakımı Uzmanlığı ve 3. Kademe Masaj Uygulayıcısı alanlarında uzman eğitmenler tarafından teorik ve yüklü eğitimler verilerek MYK sertifikasyonunu gerçekleştirmekteyiz.

“Bu yasanın çıkması, güzellik sektörünün daha saygın hale gelmesi için çok değerli bir adım”

MYK belgesinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kişilere mesleki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla verildiğini ve uluslararası geçerliliği olan tek belge olduğunu belirten Duran, “Ocak ayı prestijiyle” dedi. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren MYK belge zorunluluğu hoşluk ekspertizi dahil bir çok alanda yürürlüğe girecek.Belgesi olmayanlar istihdam edilemeyecek.Bu kanunun çıkması MYK’nın adının önüne geçilmesi adına çok değerli bir adımdır. hoşluk departmanını kirlenmekten ve daha saygın hale getirmek için.Wellness merkezleri mutfak çalışanı gibi çalışanlarını 2 günlük ekipman eğitimi ile süreçlerin içine sokabiliyor.Bu nedenle bu hizmet alanında lazer epilasyonda cilt yanıkları, diğerlerinde sağlık kasvetleri oluyor. Ancak MYK belgesine sahip olanların mesleki yeterlilikleri Bakanlık tarafından tanındığından bu tür sorunların önüne geçilecektir. t merdiven altı dediğimiz birçok salonun kapanmasına da sebep olacaktır, bu anlamda müvekkillere danışmaya gerek yoktur. Görevimiz gittikleri merkezlerin ustalık belgeleri, vergi levhaları ve işyeri açma izinlerinin olup olmadığını kontrol etmektir. Bu belgelere sahip olmayan işletmelerden kaçınılmalıdır” dedi.

Eğitime katılarak MYK belgesi almak isteyen Muhammed Ali Yağmur, eğitime kayıt olduklarını ve mutlu olduklarını ve en ince ayrıntısına kadar bilgilendirildiklerini belirterek, amacının bu alanda kendini geliştirmek olduğunu söyledi. Yağmur, ocak ayının başlamasının getirdiği prestijle MYK belgesi olmayanların hiçbir salonda çalıştırılmayacağı için Derma Akademi’ye başvurduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu