Haber

Mersin afet bölgesine dahil olacak mı? Depremden sonra Mersin’in nüfusu ne kadardı?

Kamuoyunda “Afet Kaynaklı” olarak bilinen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından. Mersin Mersin’deki kurum, kuruluş ve STK temsilcileri Mersin Ticaret Borsası’nın ortasına gelerek ortak metin yayınlayarak OHAL afet bölgesine dahil edilmesini talep etti. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmazken, vatandaşlar Mersin’in afet bölgesine dahil edilip edilmeyeceği merak ediliyor. Peki Mersin afet bölgesine dahil olacak mı? Mersin’in depremden sonra nüfusu ne kadardı? Detaylar burada…

MERSİN AFET BÖLGESİNE DAHİL OLACAK MI?

Türkiye, Kahramanmaraş sarsıntılarının şokunu atlatamadan Hatay’da 4 dakika arayla 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Deprem Mersin’de de hissedildi. Mersinliler hissettikleri depremin ardından yaşadıkları kentle ilgili sorularına yanıt aramaya başladı. Vatandaşların sorduğu sorunun cevabı ise uzmanlara göre Mersin’in herhangi bir deprem riski taşımadığı yönünde.

Mersinlilerden Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi yönünde talep geldiği aktarılırken, şu an konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Buna göre Mersin deprem bölgesinde yer almıyor. Uzmanlar, Mersin’in Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde olduğuna inanıyor ve bu fay hattı üzerinde olası bir deprem olması durumunda şehrin etkileneceğine dikkat çekiyor.

DEPREM SONRASI MERSİ’NİN NÜFUSU NE KADAR OLDU?

Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde konut kiraları iki katına çıkarken, Silifke ve Faziletli ilçelerinde kiralar yıllık ve peşin olarak isteniyor. 1 milyon 916 bin nüfusu depremzedelerin gelmesiyle yüzde 40 artan kentte; En düşük konut kirası 3 bin TL’den 8 bin TL’ye çıktı. MTSO Gayrimenkul Komite Başkanı, TÜGEM İl Başkanı Ümit Mete, kentte önemli bir konut krizinin baş gösterdiğini söyledi. Mete, “Mersin, Tremor bölgesine yakınlığı nedeniyle yoğun göç aldı. Kentin kendisinde barınma sorunu vardı, son göçle birlikte önemli bir sorun olmaya başladı. Mersin’de depremden önce de konut sorunu vardı. Özellikle yabancıların gelişi bunu artırdı, depremzedelerin gelmesiyle bu sorun ortaya çıktı.İkinci depremden sonra şehre gelenler oldu.Mersin’in kıyı kesimindeki halkı da yaylalara ve yazlıklara göç etti. . Burada da barınma sorunu çıktı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu