Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Polonya’ya düşen füze büyük ihtimalle Ukrayna’nın hava savunma sistemi kaynaklı

Dün akşam Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı.

RUSYA İDDİALARI YALANLADI

Yaşanan olay dünyayı ayağa kaldırırken tüm gözler, Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’ya çevrildi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik dün gerçekleştirdiği füze saldırılarına değinen Konaşenkov, “Bu saldırılar, sadece Ukrayna topraklarında ve Ukrayna-Poloya sınırından 35 kilometre uzaklıkta bulunan hedeflere yönelik yapıldı. Polonya’da dün Przewodow yerleşim ünitesindeki enkaz ile ilgili yayılan fotoğraflardaki füzelerin modüllerinin, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin S-300 hava savunma sistemine ilişkin ögeler olduğu Rus askeri savunma uzmanlarca tanımlandı. Ukrayna’da çeşitli kaynakların ve yabancı yetkililerin Przewodow’a Rus füzelerinin düştüğü tarafındaki açıklamalar, durumun gerginleştirilmesi maksadıyla kasıtlı provokasyondur.” dedi.

NATO: FÜZE UKRAYNA’DAN GELDİ AMA KASIT YOK

Yaşananlar sonrasında acil olarak toplanan NATO’nun gündeminde de Polonya’ya düşen füze vardı. Toplantı sonrasında kameralar karşısına geçen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Elimizdeki ispatlar bunun kasıtlı bir atak olmadığını gösteriyor. Rusya’nın herhangi bir şekilde NATO’ya karşı taarruza hazırlandığına dair işaret yok. Polonya’daki patlama büyük ihtimalle Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füze nedeniyle oldu. Ama burada kasıt yok, Polonya’daki olay Ukrayna’nın kusuru değil. Rusya bu anlamsız savaşı durdurmak zorunda. NATO ortakları tetikte, sakin ve yakın koordine durumda olmamız gerektiği konusunda uzlaştı. Ukrayna savaşının NATO topraklarında sonuçları olabilir” dedi.

“TALİHSİZ BİR KAZA”

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ve Başbakanı Morawiecki de dün ülke sınırlarına düşen füzeyle ilgili açıklama yaptı. Polonya Cumhurbaşkanı, füzenin büyük olasılıkla Ukrayna hava savunma sistemine ait olduğunu söyledi. Duda,füzenin Rus yapımı olduğunu, Rusya’dan ateşlendiğine dair ellerinde bir kanıt olmadığını belirtti. Soruşturmanın Polonya ve NATO tarafından yürütüldüğüne işaret eden Polonya Cumhubaşkanı, “Polonya’ya kasıtlı bir uluslararası saldırı olduğuna dair bir işaret yok, büyük ihtimalle talihsiz bir kaza.” açıklamasını yaptı.

Polonya Başbakanı Morawiecki de “Rusya’ya karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bunlardan biri kazara Polonya topraklarına düştü.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu