Haber

Nobel Vakfı Törene Rusya, Belarus ve İran Büyükelçilerini Davet Etmiyor

Nobel Vakfı, Stockholm’deki Nobel Ödül Töreni’ne Rusya, Belarus ve İran’ın büyükelçilerini ‘davet etme’ kararından geri adım attı. Bu ülkelerin büyükelçileri geçen yıl olduğu gibi törene davet edilmeyecek.

Nobel Vakfı’nın konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Nobel Vakfı’nın önceki uygulamalara uygun olarak tüm büyükelçileri Nobel Ödül törenine davet etme kararı sert tepkilere neden oldu.

Kararın temelinde Nobel Ödülü’nün temsil ettiği değer ve mesajların mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaşmasının önemli ve doğru olduğuna olan inancımız vardı.”

SADECE OSLO’DAKİ TÖRENE HERKES DAVETLİ

“İsveç’te bu mesajı gölgeleyen güçlü tepkilerin farkındayız. Bu nedenle Nobel Vakfı yönetim kurulu, Rusya, Beyaz Rusya ve İran’ın büyükelçilerini Nobel’e davet etmeme şeklindeki olağan uygulamanın geçen yılki istisnasını tekrarlamayı tercih etti. Stockholm’de ödül töreni.

Daha önce olduğu gibi tüm büyükelçiler Oslo’daki törene davet edilecek.”

Nobel ödülleri, açıklanmasının ardından İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Nobel Barış Ödülü’nü kazanan kişi veya kişiler, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle ölümlerini alıyor. Geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle bu üç ülkenin büyükelçileri Stockholm’de düzenlenen törene davet edilmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu