Haber

Odunpazarı Belediye Başkanı: Türkiye doğal afetlere hazırlıklı değil

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir’de arama kurtarma ekipleriyle buluştu. Toplantıda konuşan Başkan Kurt, Türkiye’nin olası afetlere hazırlıklı olmadığına dikkat çekerek, “Türkiye her an doğal afetlerin yaşanabileceği bir ülke ama ne AFAD ne de diğer kurumlar yeterli ve bilinçli değil. Türkiye’yi yönetenler yönetiyor” Bunun nedeni, kötü yönetilmesidir.” “Kötü yönetiliyor ve ciddiye alınmıyor. 200 yıldır var olan Kızılay’ın çadır ve kan sattığı bir ülkede devletin arama kurtarma operasyonlarını doğru dürüst yürütme şansı yok” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir’de arama kurtarma ekipleriyle buluştu. Odunpazarı Kent Konseyi Afet Çalışma Grubu tarafından düzenlenen toplantıya, Önder Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (OBAK), Dorlion Arama Kurtarma Ekibi (DAK), Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Odunpazarı Kent Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kumru katıldı. Alaaddin Parkı.

“TÜRKİYE HER AN DOĞAL AFETLERİN OLABİLECEĞİ BİR ÜLKEDİR”

Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, arama kurtarma ekiplerinin istekli çalışanlarını tebrik etti. Arama kurtarma çalışmalarında devletin yetersiz olduğunu belirten Önder Kurt, “Bu durumda işi sizin üstlenmeniz gerekiyor. Siz bunu Eskişehir’de çok iyi yapıyorsunuz.” Türkiye’nin doğal afetlere hazırlıklı olmadığının altını çizdi. Afet öncesi önlem alınmadığı için afetlerin boyutlarının arttığına işaret eden Başkan Kurt, “Türkiye her an doğal afetlerin yaşanabileceği bir ülke ama ne AFAD ne de diğer kurumlar yeterli ve bilinçli değil. Türkiye’yi yönetenler kötü yönetiyor. Kötü yönetildikleri için bu iş de kötü yönetiliyor.” , ciddiye alınmıyor. 200 yıldır varlığını sürdüren Kızılay’ın çadır ve kan sattığı bir ülkede devletin arama kurtarma operasyonlarını doğru dürüst yürütme şansı yok. 6 Şubat depreminin ardından Hatay ve diğer illerde ortaya çıkan iddialar oldukça önemli. Siz de orada olduğunuza göre muhtemelen bu iddiaların çoğunu görmüş ve şahit olmuşsunuzdur; Orada arama kurtarmadan çok yağma olduğunu, ganimeti sevenlerin olduğunu herkes okumuş ve söylemiştir. Biz de burada üzüntümüzü dile getirdik. Ancak önemli olan önceden tedbir almaktır. İmar planları, inşaatlar, sosyal tesisler, yollar, köprüler yapılırken bu işin uzmanı kişilere danışılmadan yapılırsa, “Felaket daha da büyüyor” dedi.

“FELAKET YÖNETİMİNİ BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE YAPMAK İSTİYORUZ”

Odunpazarı Belediyesi olarak afet yönetimini bilinçli bir şekilde yürütmek istediklerini kaydeden Başkan Kurt, uzun yıllardır arama kurtarma ekipleriyle iş birliği içinde olduklarını ifade etti. Bu çalışmalar kapsamında OBAK’ı kurduklarını belirten Başkan Kurt, 71 Konutlar Mahallesi’nden gelen talep doğrultusunda 71 Konutlar Mahallesi’nde arama kurtarma çalışması yürütecek ekibin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Pandemi öncesinde Odunpazarı Kent Konseyi ile birlikte mahallelerde “mahalle afet gönüllüleri” adı verilen ekipler kurmayı planladıklarını belirten Başkan Kurt, “Porsuk çevresindeki mahallelerde muhtarların gözetiminde mahalle afet gönüllüleri adı verilen ekipler kuralım” dedi. Odunpazarı’nda bir afet anında kim, nasıl hareket edecek?” “Nerede buluşacaklar? Eğitilmeleri lazım. Odunpazarı Kent Konseyi bu konuda çalışmaya başlarsa biz de destek veririz” dedi.

KUMRU’DAN LİDER KURT’A TEŞEKKÜR

Toplantıda Başkan Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Kent Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kumru ve arama kurtarma ekiplerinin liderleri de konuşma yaptı. Kumru, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un Kent Konseyi’nin diğer çalışmalarının yanı sıra Afet Çalışma Grubu’nun tüm çalışmalarına destek verdiğini belirterek, bu destekten dolayı Başkan Kurt’a teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu