Ekonomi

Prof. Dr. Baran: İnsana en yakışan sistem Cumhuriyet olarak kabul ediliyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlanıyor. Yeditepe Üniversitesi Atatürk Unsurları ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tülay Alim Baran, Bloomberg HT ekranlarında Cumhuriyetin nasıl kazanıldığını anlattı.

Cumhuriyetin sadece bölgeyi değil dünyayı değiştiren bir olay olduğunu belirten Baran, “29 Ekim tüm mazlum milletlerin mücadelesini simgelemektedir ve ortaya çıkan sonuç batı dünyasını büyük ölçüde etkilemiştir.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün düşmanlarının bile dostluğunu kazandığını belirterek konuşmasına devam eden Baran, “Cumhuriyet’in kurulmasından sonra da eskisi kadar zorlu bir süreçti, Cumhuriyet döneminde uluslararası hukuka uymayan şeylerle karşılaştık. savaş. “Sorunlar büyük olsa da Cumhuriyet’e dair umut hiçbir zaman kaybolmadı” dedi.

Baran, Cumhuriyetin ilk yıllarında en büyük reformların eğitimde olduğunun altını çizerek, “Cumhuriyet sadece rejimde değil, her alanda değişimdir… Mustafa Kemal Atatürk’ü tekrar tekrar okumak gerekir. “İnsanlara en yakışan sistem Cumhuriyet olarak kabul edilir” diye ekledi.

Baran son olarak şunları söyledi: “Atatürk kadın hakları konusunda da öncüdür. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi küresel boyut kazandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu