Haber

Serinhisar Belediyesi Güneş Enerji Santrali Davasının İlk Duruşması Görüldü

Serinhisar Belediyesi tarafından yaptırılan güneş enerjisi santrali (GES) ile ilgili açılan davada ilk duruşma görüldü. Duruşmada, Belediye Başkanı Hüseyin Gemi ile kamuya zarar vermek suçundan soruşturma açılan 10 meclis üyesinden 8’i hazır bulundu.

Acıpayam Adliyesi’ndeki ilk duruşma, sanıkların kimlik doğrulaması ve beyanlarıyla tamamlandı.

Duruşmada Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, Meclis Üyeleri, Ramazan Ekiz, Nurgül Kabukçu, Şevket Karçkay, Mehmet Gündaş, Özer Tunçtürk, Üzeyir Şeriat, Yılmaz Eroğlu, Ali İhsan Ergenay ve Ayhan Tonkul hazır bulundu. Meclis üyesi İlhan Dokumacı şehir dışındaydı, Şükrü Averi ise rahatsızlandığı için duruşmaya katılamadı.

6 Eylül 2019 tarihinde yapılan meclis toplantısına ilişkin Belediye Meclis Üyelerine sorular soran hakim, meclis toplantısında alınan kredinin dolar mı yoksa TL cinsinden mi konuşulduğunu sordu. Şirketin verdiği yetkinin 5 milyon 500 bin TL olduğunu belirtti.

Hakim, meclis üyelerinin sorumluluklarının verilen yetkinin izlenmesi ve hukuka uygun olup olmadığının kontrol edilmesi olduğunu belirtti. AK Partili meclis üyeleri, “Verdiğiniz yetkiye neden uymadınız?” sorusu üzerine, “Serinhisar’a faydalı olacağını düşündüğümüz bu proje için 2019 yılında meclisten onay aldık.” Toplantıda olumlu oy kullandık ve tüm yetkiyi belediye başkanına verdik. Farklı meclis toplantılarında bu konuyla ilgili sorduğumuz sorular hep göz ardı edildi. Yapılan iş ve süreçleri şüpheli gördüğümüz için 14 Nisan 2020 tarihinde yapılan meclis toplantısında güneş enerjisi santrali için döviz artışı nedeniyle 1 milyon lira ek borçlanma talebini onayladık. “Reddet oyu verdik. Belediye başkanına da soru önergesi verdik ama yine tatmin edici cevaplar alamadık. Bu iş için bir dolar kredi alındığını, detayların Serinhisar Belediyesi’ne gelen müfettişten geldiğini öğrendik.”

CHP ve UYGUN Partili meclis üyeleri de aynı soruyu şu şekilde yanıtladı: “Serinhisar’a faydalı olacağı ve gelir getirici bir proje olduğu için mecliste olumlu oy kullandık. Projenin işleyişi hakkında Hüseyin Gemi’den bilgi aldık. konsey toplantıları.” “Meclis’te dövizle kredi alınması konusu tartışıldı mı?” sorusuna bazı meclis üyeleri “Hatırlamıyorum”, bazıları ise “Bu projenin dolar üzerinden yapılacağını biliyorlardı” yanıtını verdi.

Belediye Başkanı Hüseyin Gemi; Projenin neden ihale yoluyla yapılmadığını soran hakime; “Projemiz, kanun çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına dernek ilan edilen Yerel Yönetimler Birliği ile ortak proje kapsamında yürütülmüştür. Gün içerisinde araştırıldığında uygun fiyata yapıldığı açıkça görülüyor” dedi.

Anlaşmanın Dernek ile değil, tüccar niteliğindeki Yerel Yönetimler Birliği İktisadi İşletmesi ile yapıldığını hatırlatan Başkan Gemi, “Meclis kararımızı aldık ve Yerel Yönetimler Birliği ile anlaştık. Ondan sonra da bu anlaşmaya vardık. Bu bizim değil, derneğin sorumluluğundadır.”

Başkan Gemi, “Döviz cinsinden kredi çekilmesi Meclis’te tartışıldı mı?” “Meclis’teki toplantılarımızın kamera kayıtları var. Orada meclis üyelerine dövizle kredi alınacağını bildirdim. Çok araştırdık ama verecek kurum bulamadık” diye konuştu. TL cinsinden kredi aldık, dolayısıyla dolar cinsinden kredi çektik.”

Mahkeme heyeti, tüm sanıkların ifadelerini aldıktan sonra ikinci duruşma için 31 Ocak tarihini belirledi. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu