Haber

Şili ve Kolombiya İsrail Büyükelçilerini Geri Çağırdı

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric Font, bugün Gazze saldırılarıyla ilgili olarak İsrail’deki Büyükelçilerini geri çağırdıklarını duyurdu. Öte yandan Bolivya dün diplomatik ilişkilerini keserken, Kolombiya İsrail’deki büyükelçisini geri çağırdı.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric Font bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İsrail’in Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği kabul edilemez Uluslararası İnsani Hukuk ihlalleri karşısında Şili Hükümeti, Şili’nin İsrail Büyükelçisi Jorge Carvajal’ı istişareler için Santiago’ya davet etmeye karar verdi. ” söz konusu.

Bolivya Dışişleri Bakanlığı dün bir açıklama yaparak İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden orantısız askeri saldırısını reddetmek ve kınamak amacıyla İsrail Devleti ile diplomatik ilişkileri kesme kararını duyurdu.

KOLOMBİYA DEVLET LİDERİ: BUNA SOYKIRIM denir

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak, Kolombiya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Manjarez’i geri çağırdıklarını belirtmişti. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, dünkü baskınlarda ölen Filistinlilerin naaşlarını gösteren bir fotoğraf eşliğinde şunları söyledi: “Buna Soykırım denir, bunu Filistin halkını Gazze’den çıkarıp orayı ele geçirmek için yapıyorlar. Devlet başkanı Bu soykırımı gerçekleştiren insanlık suçudur. Müttefikleri demokrasiden söz edemez.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu