Ekonomi

Tesla, Fremont fabrikası emisyonları nedeniyle dava ile karşı karşıya

Elon Musk’ın Tesla’sı, elektrikli araç üreticisini Temiz Hava Yasasını ihlal ederek Fremont, Kaliforniya’daki fabrikasından zararlı kirleticiler yaymakla suçlayan Çevresel Demokrasi Projesi’nin yasal işlemiyle karşı karşıya. Pazartesi günü açılan davada, fabrikanın özellikle boyahane faaliyetleri yoluyla bölge sakinlerini ve çalışanları yüksek düzeyde nitrojen oksit, arsenik, kadmiyum ve diğer tehlikeli maddelere maruz bıraktığı iddia ediliyor.

Çevre grubu, iddia edilen aşırı kirliliğin durdurulması için bir ihtiyati tedbir kararı istiyor ve Temiz Hava Yasasına uyulmayan her gün için 121.275 dolara kadar sivil ceza talep ediyor. Tesla Salı günü itibariyle davaya bir yanıt vermedi.

Bu yasal meydan okuma, Tesla’nın ABD’deki birincil üretim tesisindeki çevresel uygulamalarına yönelik artan incelemelere ekleniyor. Bu ayın başlarında, 2 Mayıs’ta Bay Area Hava Kalitesi Yönetim Bölgesi, Tesla’nın boya atölyesinden kaynaklanan emisyonları azaltmasını zorunlu kılmak için bağımsız bir duruşma kurulu isteğini dile getirdi. Bölge, Tesla’nın emisyon kontrol sisteminin birçok kez arızalandığını ve 2019’dan bu yana 112 ihlal bildirimine yol açtığını, bunun da toplam 750 pound yasadışı hava kirliliğine yol açabileceğini vurguladı.

Ayrı bir olayda Tesla, Şubat ayında 25 Kaliforniya ilçesinin eyaletteki çeşitli yerlerde tehlikeli atıkların uygunsuz şekilde ele alınmasıyla ilgili iddiaları üzerine 1,5 milyon dolarlık bir anlaşmayı kabul etti.

Çevresel Demokrasi Projesi, Tesla’nın büyük kirlilik kaynakları için işletme izni koşullarına uymadığı iddiasını gerekçe göstererek Temiz Hava Yasası kapsamında bu “vatandaş” davasını açma hakkını talep etti. Kâr amacı gütmeyen kuruluşu temsil eden avukatlar, davayla ilgili daha fazla yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Dava, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 24-02888 dava numarasıyla açıldı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu