Haber

Yusufeli Barajı Nerede, Hangi İlde? Yusufeli Barajı’nın Büyüklüğü Ne Kadar?

Çoruh Irmağı üzerinde üretimi tamamlanan ve kemer baraj sınıfında olan Yusufeli Barajı, bugün yapılan merasimle açılacak. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük beşinci barajı olarak dikkat çeken Yusufeli Barajı’na dair ayrıntılar merak ediliyor. Pekala Yusufeli Barajı nerede? Yusufeli Barajı hangi vilayette? Yusufeli Barajı’nın büyüklüğü nedir? Yusufeli Barajı’nın özelliği ne? İşte ayrıntılar…

Yusufeli Barajı Nerede, Hangi Vilayette?

Yusufeli Barajı, Artvin Çoruh Irmağı üzerine inşa edilen kemer barajdır.

Yusufeli Barajı Ne Kadar Büyük?

Yusufeli Barajı, Türkiye hudutlarında 410 kilometrelik uzunluğu ve 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise beşinci en yüksek barajı oldu. Tıpkı vakitte 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip.

Yusufeli Barajı Özelliği Ne?

Hidroelektrik Santrali (HES) olarak sınıflandırılan barajın, iktisada yıllık 4,1 milyar TL bedelinde katkı sağlaması bekleniyor. 558 megavat heyeti gücü ile havzada bulunan öbür barajların güç üretimini %10 artıracağı öngörülüyor. 

Barajda depolanan suyun potansiyel gücü, Türkiye’nin HES potansiyelinin yaklaşık %2’sine tekabül eden yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik gücüne dönüştürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu