Haber

Ege Üniversitesi “Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı”na ev sahipliği yapacak

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından, Ege Üniversitesi (EÜ) konut sahipliğinde “Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı” düzenlenecek. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜBA Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yapacağı açılış ve protokol konuşmalarının akabinde Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, davetli konuşmacı olarak “Türkiye’nin Doğal Zenginliği: Biyoçeşitlilik” konusunu anlatacak.

TÜBA Etraf Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Kümesi tarafından hazırlanan “Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı” 1-2 Aralık 2022 tarihinde Ege Üniversitesi mesken sahipliğinde, Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Çalıştaya ilgili bakanlıklardan temsilciler, devlet ve vakıf üniversitelerinden öğretim üyeleri, çeşitli meslek dernekleri, ayrıyeten özel kesimden alanında araştırıcı, uzman ve yöneticiler katılacak. Türkiye ve Biyoçeşitlilik, Ziraî Biyoçeşitlilik: Dünyayı Sürdürülebilir Bir Halde Beslemenin Zorlukları ve Tahlil Teklifleri, Sucul Ekosistemler Biyoçeşitliliği, Karasal Ekosistemler ve Değişen Biyoçeşitlilik ile Sağlıklı Ekosistem Göstergeleri, Türkiye’de Biyoçeşitliliğin Sürdürülebilirliği başlıklı toplam 6 oturumda, 25 bilim insanı Biyoçeşitliliğe Ulusal Açıdan Bakış’tan Ziraî Biyoçeşitliliğin Sürdürülebilir Kullanımı’na dek 19 başlık masaya yatırılacak.

Çalıştay, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun başkanlığında “Türkiye ve Biyoçeşitlilik” oturumuyla başlayacak. İkinci oturumda, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli tarafından “Tarımsal Biyoçeşitlilik: Dünyayı Sürdürülebilir Bir Şekilde Beslemenin Zorlukları ve Çözüm Önerileri” konusu ele alınacak.

Çalıştayın ikinci günü İstanbul Üniversitesi Üniversitesi, Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi, Etraf Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nüket Sivri başkanlığında “Sucul Ekosistem Biyoçeşitliliği” oturumuyla başlayacak. Aktifliğin devamında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Güleda Engin tarafından “Karasal Ekosistemler ve Değişen Biyoçeşitlilik” konusu ele alınacak. Akabinde iştirakçiler, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin öncülüğünde “Sağlıklı Ekosistem Göstergeleri” konusu hakkında bilgilendirecek. Çalıştayın son oturumu olan “Türkiye’de Biyoçeşitliliğin Sürdürülebilirliği” konusu Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın başkanlığında sunulacak.

“Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı”, oturum liderleri ve konuşmacılar tarafından gerçekleştirilecek olan genel kıymetlendirme ve kapanış konuşmalarıyla tamamlanacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu