Haber

İnsan doğal ortamından uzaklaştıkça doğaya yabancılaşıyor

Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları’nın üçüncüsü gerçekleşti

Kastamonu Entegre, Tabiattan Hayata Köprü Buluşmaları’nın üçüncüsünde, “Doğal Olan Nedir?” başlıklı söyleşiye mesken sahipliği yaptı. Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü Kurucu Ortağı And Akman ile muharrir ve araştırmacı Itır Akdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda, insanın tabiat ile etkileşimi ve hayat alanlarımızdaki doğallığın değeri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Ağaç bazlı panel bölümünün küresel markası Kastamonu Entegre, KEAS Konsept Stüdyo’da gerçekleştirdiği Tabiattan Hayata Köprü Buluşmaları’nın üçüncü oturumunda Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü Kurucu Ortağı, mimar And Akman ile müellif ve araştırmacı Itır Akdoğan’ı konuk etti. Mimarların ve içmimarların iştirakiyle gerçekleşen söyleşide “Doğal olan nedir?” sorusu karşılıklı sohbet eşliğinde tartışıldı.

Doğalı sevmekle tabiatta yaşamayı istemek başka konular

Doğal olanı tanımlamanın kolay olmadığını ve hayat alanlarımızda kalabalıklara yanlışsız gidildiğinde gerçek kararlar alırken doğallıktan çıktığımızı vurgulayan And Akman, “İnsanlar doğal ortamından uzaklaştıkça, doğaya yabancılaşmaya da başlıyor. Bu nedenle insan şehirde yaşarken, asıl var olduğu doğadan kopmamalı. İyi yaşam halini doğal mimari üzerinden kurmak, çevre bilincini tabana yayarak ve yerine ait olma refleksiyle oluşur”dedi.

Doğal olanı toplumsal açıdan kıymetlendiren Itır Akdoğan ise şunları söyledi:“Doğayı ve doğalı sevmekle, doğal ortam şartlarında yaşamayı istemek ayrı konular. Şehirdeki konfor alanımıza alıştıktan sonra, doğanın kendi döngüsünde, ona ayak uydurarak yaşamak çok da kolay değil. Bu nedenle doğadan ve onun şartlarından kopmadan yaşamak çok önemli.”

Görüntü kadar materyalin içeriği de insan sıhhati açısından çok önemli

Karşılıklı sohbet eşliğinde geçen buluşmada, mimaride kullanılan materyalin doğal olmasının da insan psikolojisi ve sıhhati üzerinde tesirli olduğunu belirten And Akman, tıpkı görünen materyallerin, insan sıhhati açısından incelendiğinde, büsbütün farklı içeriklere sahip olabildiğine dikkat çekti. İmaj kadar içeriğin de son derece değerli olduğunu söyleyen Akman, materyal üretiminde kullanılan hammaddelerin doğal olması gerektiğine vurgu yaptı. Doğal gerecin herkes için ulaşılabilir olmasının kıymetli olduğunun altını çizen Itır Akdoğan ise, ömür alanının bir kıymet olduğunu, bu kıymeti artırmanın ya da azaltmanın bizim elimizde olduğunu ekledi.

Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları, mimarları, içmimarları ve kesim profesyonellerini yıl sonuna kadar farklı temalarda bir ortaya getirmeye devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu