Ekonomi

Türkiye’de Çalışanların Yüzde Kaçı Asgari Ücretli? Asgari Ücretle Çalışan Oranı Rekor Sayıya mı Ulaştı?

Yıl bitirken taban fiyatla ilgili söylentiler de artmaya devam ediyor. Vatandaş taban fiyatın ne kadar olacağını merak ediyor. Ülkemizde çabucak herkesin gündeminde taban fiyat yer alıyor. Pekala, Türkiye’de çalışanların yüzde kaçı asgari ücret alıyor? Bir iddiaya göre Türkiye bu konuda dünya rekoru kırıyor. Asgari ücretli çalışanların sayısının en fazla olduğu ülke Türkiye mi? İşte o iddia, DİSK verileri ve Türkiye’de minimum fiyatla çalışanların oranı.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu.

Aralık 2022’yi işaret eden Kabukcuoğlu, taban fiyat iyileştirmeleri için bu tarihin bir fırsat olduğunu belirtti.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu’nun Açıklamalarında Dikkat Çeken Bölümler;

‘Asgari fiyat emekçinin besin, konut, sıhhat, ulaşım ve kültürel ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden en az seviyede karşılayacak biçimde hesaplanmaktadır. 2004 tarihinde yayınlanan Taban Fiyat Yönetmeliği’nde taban fiyat, emekçilerin olağan bir çalışma günü karşılığında ödenen ve personelin besin, konut, giysi, sıhhat, ulaşım ve kültürel alandaki zarurî gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden minimum seviyede yetecek fiyat olarak tanım edilmektedir. Milletlerarası Çalışma Organı, İLO, taban fiyatı, çalışana kâfi hayat şartlarını sağlayacak bir seviyenin garanti edilmesi olarak tanımlamaktadır” dedi.

Asgari fiyatın, yasal olarak personellere ödenen en düşük düzey olduğunu söz eden Kabukcuoğlu, kentlere nazaran taban fiyat düzenlemesine de değindi.

Bölgeler ortasındaki farkın yanı sıra minimum fiyat belirlenirken; ‘işçinin aile fertleri de dikkate alınmalıdır.’ dedi.

Kabukcuoğlu basın toplantısında Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı ile ilgili bir iddiada bulundu.

İddiaya göre, Türkiye’de çalışan işçilerin yüzde 62,54 asgari fiyatla maaş alıyor.

Aralık 2021’de DİSK tarafından yapılan araştırma verileri incelendiğinde bu oranın %57 olduğunu görüyoruz.

DİSK’in Aralık 2021’de açıkladığı verilerde AB ülkelerinde ve Türkiye’de asgari ücret civarında çalışanların oranları incelenmiş. Oranın en yüksek olduğu ülke Türkiye!

İşte, Aralık 2021 DİSK-AR Verileri

DİSK-AR ASGARİ ÜCRET RAPORUNU İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Resmi Hesaplamalar için TÜİK’in Bilgi Portalına Buradan Ulaşabilirsiniz

  • TÜİK Gelir ve Ömür Şartları Araştırmasına bu ekrandan ulaşabilirsiniz. 

TÜİK BİLGİ PORTALI İNCELEME EKRANI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu