Ekonomi

Suudi Arabistan’da Türkiye ile enerji protokolü görüşüldü

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nda İran ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasına yönelik varılan mutabakata ilişkin gelişmeler ve Türkiye ile imzalanan güç protokolüne ilişkin konular ele alındı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) haberine göre, Suudi Arabistan Hükümdarı Salman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde’deki Salam Sarayı’nda düzenlenen toplantıya Veliaht Prens Muhammed bin Selman da katıldı.

Bakanlar Heyeti’nde, İran ile ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda varılan anlaşmaya ve iki ülke arasındaki diplomatik ve konsolosluk çalışmalarının yeniden başlaması için gerekli adımların koordinasyonuna ilişkin gelişmeler ele alındı.

İran ile ilgili olarak, bölgede kalkınma, istikrar ve güvenliğin gerçekleşmesine katkıda bulunan işbirliği çerçevesini genişletmeye ve karşılıklı inancı güçlendirmeye yönelik adımların uygulanmasının değeri vurgulanmıştır.

Ayrıca Türkiye ile Suudi Arabistan arasında iktidar alanında protokole ilişkin müzakereleri Türk tarafıyla yürütecek olan Enerji Bakanı veya vekiline bahse girme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ile Çin arasında “temiz enerji ve vergilendirme yönetimi” alanında imzalanan protokol onaylanırken, ilgili bakana ülke ile tarım alanında protokol müzakerelerini yürütme yetkisi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu