Yaşam

Yeni Yaratılan Süper Bilgisayar Simülasyonu, Evrenin Evrimini Her zamankinden Daha Ayrıntılı Gösteriyor!

Evreni başlangıcından günümüze kadar simüle eden yeni bir bilgisayar programında, evren özelliksiz bir görünümden karmaşık bir ağa dönüşüyor. Bu yazıda bu bahisten bahsediyoruz.

Kaynak:https://www.sciencenews.org/article/u…

Bu simülasyonda, evrenimiz bir soğuk gaz bulutundan bugün gördüğümüz galaksilerin ve yıldızların topaklı bir saçılımına dönüşüyor.

Araştırmacılar, Kasım ayında Royal Astronomical Society’ye simülasyonun şimdiye kadar üretilmiş evrenin evriminin en eksiksiz, en ayrıntılı ve en doğru reprodüksiyonu olduğunu söylediler.

Evrenin geçmişine bu sanal bakış ilk değil.

Bu simülasyon, Büyük Patlama’dan yaklaşık 10 milyon yıl sonra başlayan ‘kozmik karanlık çağlara’ odaklanarak evrenin tarihinin izini süren Project Cosmic Dawn’ın (CoDaIII) üçüncü yinelemesidir. Austin’deki Teksas Üniversitesi’nden astronom Paul Shapiro, bu noktada (zamanın en başında), yaklaşık 13,8 milyar yıl önce üretilen sıcak gazın soğuyarak ışıktan yoksun, özelliksiz bir buluta dönüştüğünü söylüyor.

Big Bang’den yaklaşık 100 milyon yıl sonra, patlamadan arta kalan gazdaki küçük dalgalanmalar, gazların bir ortada toplanmasına neden oldu.

Bu, galaksilerin ve yıldızların doğduğu ‘madde ağlarını’ oluşturan uzun iplikçiklere yol açtı.

İlk galaksilerden gelen radyasyon kozmosu aydınlatmaya başladığında, bazıları yansımalara girmeye başladı.

Bu radyasyon dalgası, Büyük Patlama’dan yaklaşık 700 milyon yıl sonrasına kadar süren ve ‘yeniden iyonlaşma dönemi’ adı verilen bir dönemde, bir zamanlar soğuk olan gaz bulutlarındaki atomlardan elektronları ayırdı. Shapiro, CoDaIII’ün evrendeki radyasyon ve temel akış arasındaki karmaşık etkileşimi tam olarak açıklayan ilk simülasyon olduğunu söylüyor.

Bu radyasyon emisyonu, çağdaş evrendeki madde dağılımının şekillendiği kozmik karanlık çağlardan başlayarak sonraki birkaç milyar yılı kapsar.

Shapiro, simülasyondan elde edilen animasyonların, erken kozmosun yapısının ‘yeniden iyonlaşma çağında gençliklerini, doğumlarını veya atalarını hatırlayan bugün damgalı galaksiler’ olduğunu grafiksel olarak gösterdiğini söylüyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu