Haber

Abb, Ulus Kültür Merkezi Kapalıçarşı ve Dolmuş Durakları İnşaatında Çalışmalarını Sürdürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB)’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi’ni yeniden ayağa kaldıracak projeleri arasında yer alan “Ulus Kültür Merkezi ve Kapalıçarşı Dolmuş Durakları” inşaatındaki çalışmalar yüzde 100 oranında tamamlandı. yüzde 80. Bölgenin otopark sorununu çözmesi planlanan proje ile stant salonu, ticari alanlar ve Görme Engelliler Müzesi Başkent’e kazandırılacak.

Başkentin tarihi bölgesi Ulus’taki yapıların dokusuna uygun olarak yenilenmesi. Ankara Büyükşehir Belediyesibulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Hacı Bayram Mahallesi’nde yapımına başladığı Ulus Kültür Merkezi Kapalıçarşı ve Dolmuş Durakları Projesi’ndeki çalışmalara devam ediyor. İnşaat işlerinin yüzde 80’i tamamlanan projenin bu yıl içinde tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.

TARİHİ DOKUYA GÖRE ÇALIŞMA YAPIYOR

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, tarihi dokuya uygun bir proje yürüttüklerini belirterek, “Ulus Kültür Merkezi Kapalıçarşı ve Dolmuş Durakları Projesi’ne genel olarak baktığımızda projenin yaklaşık yüzde 80’ini tamamladık. Bir aksilik çıkmazsa bu yıl içinde projemiz tamamlandı” diye konuştu.Dış duvarların yüzde 80’i bitmek üzereyken, alçı sıvayı yüzde 75 oranında tamamladık. Sergi salonu ve Görme Engelliler Müzesi’nin dış duvarları da tamamlandı. Ticari alanların mekanik kaplamaları ve alüminyum cephelerle ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.

PROJE TRAFİK VE OTOPARK SORUNUNUN DEĞERLENDİRİLMESİNE DE KATKI SAĞLAYACAK

Bölgenin trafik ve otopark sorununun çözülmesi planlanan proje kapsamında 100 bin metrekarelik alanda çalışma yapılıyor. Projenin bodrum katı özel otopark olarak, alt kat ve zemin katı ise minibüs durakları olarak planlanmıştır.

Projenin tamamlanmasının ardından bölgedeki trafiğin nefes alacağını kaydeden Ödemiş, “Ulus Tarihi Kent Merkezi’ndeki en ciddi sorunlarımızdan biri trafik ve otopark sorunu. Proje ile Keçiören’in tamamını alıyoruz. ve buradaki kapalı alana mevcut Bentderesi bölgesinde konuşlu Mamak dolmuşları.Otopark bölgenin ciddi otopark ihtiyacını da karşılayacak.Ulus’a değer katacak projeler Ulus’u İç Anadolu’nun değerli bir kültür turizm merkezi Ankara’ya dönüştürecek. Bu proje kapsamında hem bu bölgeye gelen turistlerin hem de Ankara’dan gelen vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak. Kültür sanat mekanlarımız, stant salonlarımız olacak” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

Ödemiş, Türkiye’de bir ilk olan Görme Engelliler Müzesi hakkında da şunları söyledi:

“Hacettepe Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde Görme Engelliler Müzesi var. Türkiye’de ilk proje… Yine Ankara’nın tüm yöresel eserleri burada sergilenecek. Proje tamamlandığında fiyatlarını, gelenek, görenek ve sanat eserlerini görebileceğiniz bir yerel çarşı da hizmet verecek.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu