Haber

Hamas ve ülkelerden İsrail’e Refah uyarısı

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Hamas’ın dört taburunun Refah’ta bırakılmasıyla savaşın Hamas’ı ortadan kaldırma hedefine ulaşması mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun faaliyetlerin sivillerin çatışma bölgelerini boşaltmasını gerektirdiği açıktır.” ” söz konusu.

HAMAS

Hamas’a bağlı El Aksa televizyonuna konuşan grubun üst düzey bir yetkilisi şunları söyledi: “Netanyahu, Refah’ta soykırım yaparak ve yeni bir insani felaket gerçekleştirerek takas anlaşmasının sorumluluklarını yerine getirmekten kaçınmaya çalışıyor. İsrail’in Refah’a rastgele bir kara saldırısı, esir takası görüşmelerini havaya uçuracak. Netanyahu ve Nazi ordusu istediklerini başaramadı. Bunu dört aydan fazla bir sürede yaptım.” Savaş ne kadar sürerse sürsün başarılı olamayacak.”söz konusu.

Husiler

İran destekli Husilerin Yemen’deki Yüksek Siyasi Konseyi Üyesi Muhammed Ali el-Husi, aralarında Netanyahu’nun da bulunduğu İsrailli yetkililerin kara saldırısı düzenleyeceklerine dair açıklamalarının ardından X sosyal medya platformundaki hesabından bir açıklama yaptı. Refah şehrinde. İsrail’in Refah başta olmak üzere tüm Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını artırması halinde operasyonlarını genişleteceklerini belirten Husi, İsrail’in Gazze saldırıları ve ablukası devam ettiği sürece saldırıların devam edeceğini vurguladı.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, olası saldırıdan derin kaygı duyduğunu belirterek, “Gazze nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı Refah’a askeri bir saldırı olasılığından derin kaygı duyuyoruz. Öncelik derhal bir saldırıdır. Yardım ulaştırılması ve rehinelerin kurtarılması için çatışmaların durdurulması ve ardından sürdürülebilir, kalıcı bir ateşkes sağlanması için “Ateşkes yönünde ilerleme kaydedilmesi gerekiyor.” ifadesine yer verildi.

İSPANYA

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İspanya Dışişleri Bakanı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Askeri operasyonların Refah’a kadar genişletilmesi, bölgedeki 1 milyondan fazla Filistinli mültecinin hayatını ciddi şekilde tehdit edecek ve insani felaketi artıracaktır. Talep ediyoruz.” ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması, uluslararası insancıl hukuka saygı ve yardım girişi.” söz konusu.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı uyarı mesajında, söz konusu saldırının ciddi yankıları olacağını belirtti.

Açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, İsrail’in vahşi saldırıları nedeniyle kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce sivilin son sığınağı olan Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine saldırı ve hedef alınmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunuyor. Krallık, bu kişilerin zorla sınır dışı edilmesini kategorik olarak reddediyor.” “Reddettiğini ve güçlü kınamasını teyit ediyor ve derhal ateşkes talebini yineliyor.” Söylendi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Refah şehrine sığınan sivillerin gidecek hiçbir yeri olmadığını vurgulayarak, “Gazze nüfusunun yarısı şu anda Refah’ta, gidecek hiçbir yeri yokken mahsur kaldı. İsrail ordusunun bundan sonra Refah’a odaklanmayı planladığını bildiriyor.” “Endişe verici. Böyle bir hareket, halihazırda insani bir kabus olan durumu katlanarak artıracak ve açıklanamaz bölgesel sonuçlara yol açacaktır.” dedi.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Refah’taki acil durum zaten inanılmaz boyutlara ulaştı. 1,3 milyon kişi çatışmalardan kaçarak çok dar bir alana sığınıyor. İsrail ordusunun Refah’a saldırısı yeni bir sürecin başlangıcı olacak” dedi. İnsani felaket.Gazze’deki halk “Kaçacak yer yok. İsrail, Hamas terörüne karşı kendini savunmalı ama aynı zamanda sivil halkın acılarını da mümkün olduğunca hafifletmeli. Bu nedenle rehinelerin nihayet serbest bırakılabilmesi için yeni bir ateşkese de ihtiyaç var. Gelecek hafta İsrail’de bunu tekrar başarmanın yollarını tartışacağım.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında Gazze’deki son durumu ve İsrail’in olası Refah operasyonunu değerlendirdi. Gazze’nin güneyine itilen yüz binlerce insanın dar bir alanda sıkışıp kaldığını hatırlatan Kirby, şöyle konuştu: “(İsrail’in) Refah bölgesine hemen veya yakın gelecekte askeri operasyon başlatma planlarını görmedik. Filistinliler ise Refah ve çevresinde korunuyor. Orada.” “Çok sayıda yerinden edilmiş insan var. Şu anda bu insanlara (Refeh’te) yönelik askeri operasyonlar bir felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de aynı konuyla ilgili soruları yanıtlayarak, Biden yönetiminin Refah’a yönelik askeri operasyona destek vermediğini vurguladı. Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Patel, “1 milyondan fazla insanın sığındığı bu bölgede plansız bir operasyonun gerçekleştirilmesi felaket olur” dedi. değerlendirmesini yaptı.

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada tekrar ediyorum.” ifadesini kullandı. AB Yüksek Temsilcisi, kan dökülmesini önlemenin tek yolunun müzakerelere yeniden başlaması olduğunu vurguladı. Borrell, dün İsrail’in Gazze’nin güneyinde sivillerin sığındığı Refah kentine yönelik saldırısının “felaket sonuçlara yol açacağı” uyarısında bulunmuştu.

UMMAN

Umman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası toplumu, İsrail’in kibrinden vazgeçmeye ve saldırılarını durdurmaya zorlamak amacıyla yapılan açıklamaların ve siyasi duruşların içeriğini dolduracak somut önlemler almaya çağırıyoruz. ” kelimeler kullanıldı. Açıklamada, Gazze Şeridi’nin her kesimine insani ihtiyaçların ulaştırılması için sınır kapılarının açılması gerektiği belirtilirken, İsrail’in Refah’ı işgalinin tehlikeli sonuçlar doğuracağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki sivillerin, mülklerin ve tüm tesislerin hedef alınmasının yıkıcı etkilerinden tamamen İsrail’in sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu ve Gazze Şeridi’ne yapılan saldırının, uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka açık bir meydan okuma olduğuna dikkat çekildi.

BAE

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’a yönelik olası kara saldırısı planı ve bunun insani yansımalarından derin endişe duydukları belirtildi. Refah’a yönelik kara operasyonunun daha fazla masum sivilin ölümüne yol açacağı ve Gazze’deki insani felaketi daha da kötüleştireceği konusunda uluslararası topluma uyarı niteliğinde olan açıklamada, kardeş Filistin halkının sınır dışı edilmesi ve İsrail’e aykırı tüm uygulamaların yapıldığı belirtildi. uluslararası hukuk kesinlikle kınandı. . Açıklamada, uluslararası topluma, Filistin topraklarındaki durumun daha da kötüleşmemesi ve bölgenin yeni bir şiddet ve istikrarsızlığa sürüklenmemesi için çaba sarf etmesi yönünde çağrıda bulunuldu. BAE’nin bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını ve iki devletli çözüm için müzakerelerin yeniden başlatılmasını desteklediği de kaydedildi.

FRANSA MUHALEFETİ

Muhalefetteki Boyun eğmez Fransa (LFI) Partisi’nden milletvekili Eric Coquerel, dün Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Filistin’e destek gösterisinde açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta milletvekillerinden oluşan heyetle birlikte 1 milyondan fazla insanın sığındığı Gazze’deki Refah Sınır Kapısı’nı ziyaret eden Coquerel, bölgedeki felakete ilişkin gözlemlerini anlattı. Coquerel, Gazze’de görev yapan sağlık görevlileriyle yaptığı görüşmelerin bölgede soykırım yapıldığını gösterdiğini söyledi. “Soykırımın yapıldığına dair kesin bir inançla geri döndük. Artık uluslararası tepkinin olması ve bir felaketin önlenmesi için kamuoyunu uyarmamız gerekiyor.” Coquerel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Refah’a kara operasyonu düzenleyecekleri yönündeki açıklamalarına da tepki gösterdi. Muhalefet milletvekili, “Filistinlilerden Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine, Refah’a gitmelerini istedikten sonra şimdi de bu bölgeyi bombalıyorlar ve Mısır’a gitmelerini istiyorlar. Eğer bu gerçekleşirse bu kalıcı bir çatışmaya yol açacaktır” dedi. göç ve Gazze halkının yok edilmesi. (Netanyahu’nun sözleri) Onun istediği de budur.” İfadelerini kullandı.

KUVEYT

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in sivilleri sınır dışı ettikten sonra Refah’a saldırma planına ilişkin büyük endişelerin olduğu belirtildi. Açıklamada, Kuveyt’in Filistin halkına yönelik saldırılara ve zorunlu göç planlarına karşı olduğu yinelenerek, uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Filistin halkını koruma konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, İsrail’in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuku defalarca ihlal etmesini durdurmak için uluslararası hesap verebilirlik mekanizmalarının devreye sokulması talep edildi.

TREN

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yüz binlerce insanın son sığınağı olan Refah’ta olası bir kara saldırısının insani felakete yol açacağı uyarısında bulunuldu. Açıklamada, Filistin halkının sınır dışı edilmesi ve Refah’a yönelik saldırı tehditleri kınanırken, BMGK’ya, İsrail’in Refah’a girmesini ve burada soykırım yapmasını önlemek için harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal ordusunun, Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırganlığa karşı güvenli liman olan ve birçok kişinin yaşadığı Refah kentine yönelik askeri operasyon düzenleme tehlikesi konusunda uyarıyoruz. Yerinden edilmiş Filistinli kardeşlerimiz sığındı.” Söylendi. Açıklamada, Filistinlilerin kendi toprakları içinde veya dışında yerinden edilmesinin kesinlikle reddedildiği vurgulanarak, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların durdurulması ve sivillerin korunması gerekliliğine dikkat çekildi. Açıklamada, Filistinlilerin ikamet yerlerine dönüşünü ve Gazze Şeridi’nin her yerine yardım ulaştırılmasını garanti altına almak için derhal ateşkes yapılması çağrısında bulunulurken, uluslararası topluma “sorumluluklarını üstlenmeye ve İsrail’i engellemek için acil ve etkili adımlar atmaya” çağrıda bulunuldu. eşi benzeri görülmemiş bir insani felakete yol açan şiddetli savaşını sürdürmekten.” Açıklamada ayrıca, olayların tehlikeli seyrini önlemek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) üzerine düşen sorumlulukları gecikmeden üstlenmesi ve derhal ateşkes ilan etmesi gerektiği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu